Styl nowojorski – elegancja, komfort, wygoda

W ostatnich latach jednym z bardziej lubianych stylów wnętrzarskich Polaków jest styl nowojorski. Urzeka nas jego elegancja, przestronne, dobrze oświetlone, jasne przestrzenie, wzorzyste tapety oraz angielskie lamperie, sztukaterie i sufity. Na podłogach z jednej strony, króluje naturalne drewno – parkiet starannie ułożony, np.: w jodełkę, z drugiej zaś wykładziny: jasne, miękkie, gęste i koniecznie jednobarwne. Do tego tapicerowane meble, fantazyjne fotele i pufy w salonie, obszerne, pięknie nakryte, wygodne łóżka w sypialni i lśniące chromowane dodatki. Ważne, aby zachować umiar. Blask i blichtr - tak, ale w wykwintnym wydaniu.

Ważnym elementem dekoracyjnym stylu NY jest oświetlenie. To ono wprowadza do wnętrza harmonię, ład i symetrię, najczęściej za sprawą żyrandoli oraz lamp powieszonych parami i udekorowanych kryształami.

Ciekawym rozwiązaniem oświetlenia centralnego są plafoniery w stylu NY - białe ze srebrnymi dekoracyjnymi elementami lub wypromowane przez ten styl w Europie, niklowane lampy w kształcie koła lub kwadratu.

Oprócz oświetlenia górnego, w każdym pomieszczeniu NY powinny się znaleźć kinkiety i lampy stojące. Tworzą one wyjątkową atmosferę, dzielą przestrzeń na strefy, przyciągają uwagę i wzbogacają stylistykę wnętrza. Są wykonane z dbałością o każdy detal, z abażurem w kolorze białym, kremowym lub czarnym.

Oświetlenie w stylu NY jest ponadczasowe i zawsze modne.