Jak zamontować lampy w suficie podwieszanym?

Sufit podwieszany stał się jednym z najpopularniejszych rozwiązań sufitowych wykorzystywanych zarówno w domach, mieszkaniach, biurach, jak i pomieszczeniach konferencyjnych czy balowych. Z pewnością przynajmniej raz w życiu każdy z nas miał okazję przyjrzeć mu się z bliska. Co więcej, zamontowanie lampy w tym suficie sprawia, że uzyskany efekt wizualny jest wprost nie do opisania. Aby wszystko przebiegało po naszej myśli, zanim zabierzemy się za pracę, powinniśmy poświęcić chwilę czasu na poszerzenie wiedzy na temat lamp i ich montażu. Cóż, zatem nie przedłużając – weź sprawy w swoje ręce i poznaj praktyczne wskazówki.

Jak zamontować lampy w suficie podwieszanym?

Montaż lampy w suficie podwieszanym i jego zalety, czyli dlaczego warto się na niego zdecydować?

Jak już dobrze wiesz, sufity podwieszane są bardzo popularne i z czegoś to musi wynikać. Na wstępie warto wspomnieć, że są one praktyczne, a jednocześnie niezwykle proste w montażu, dzięki czemu z łatwością sami podołamy temu zadaniu. Pozwala to na ukrycie nieestetycznych instalacji elektrycznych, klimatyzacji oraz karniszy, a wykorzystanie pięknych, długich zasłon może optycznie podwyższyć pomieszczenie. Co więcej, podwieszane sufity są szybkim sposobem na nadanie wnętrzu – eleganckiego stylu, innowacyjności i nowoczesnego klimatu.

Czemu zawdzięczamy ich niezwykłość? Przede wszystkim możliwości stworzenia indywidualnego projektu np. zasłaniającego cały strop, posiadającego wielopoziomowe elementy lub wyróżniającego się trójwymiarowością. Każdy, kto zwraca uwagę na szczegóły, doceni ich gładką i idealnie prostą konstrukcję.

Ważne jest, aby finalnie otrzymać stabilną, wytrzymałą i dość lekką konstrukcję, którą będziemy mogli rozświetlić – wystarczy zdecydować się na montaż lamp w suficie podwieszanym. 

Jak zamontować lampy w suficie podwieszanym?

Montaż lampy w suficie podwieszanym – czy waga ma znaczenie?

Zastanawiasz się, czy montaż lampy w suficie podwieszanym to dobry pomysł ze względu na jej wagę? To bardzo rozsądny tok myślenia! Pomimo że można na nim zawiesić tak naprawdę każdą lampę, to nie w każdym przypadku sposób montażu będzie taki sam. Decydując się na lekkie, niewielkich rozmiarów lampy podtynkowe nie musimy tak skrupulatnie podchodzić do wyboru dla nich miejsca, jak w przypadku ciężkich i masywnych lamp natynkowych. Zatem ten aspekt trzeba mieć z tyłu głowy, aby uniknąć zbyt bliskiego kontaktu na przykład ze spadającym żyrandolem. Montaż oświetlenia ważącego nie więcej niż 5 kg nie stanowi wyzwania, natomiast wieloramienne żyrandole potrafią ważyć nawet 20 kg – i w tym przypadku proces wieszania bywa nie lada wyzwaniem i nie obejdzie się bez odpowiedniego przygotowania.

Biały reflektor sufitowy na listwie to idealne rozwiązanie do sypialni, w której chcesz, aby zagościł niezwykle przytulny klimat.

Montaż lampy w suficie podwieszanym – którą wybrać?

Asortyment oświetleniowy z roku na rok dostarcza nam nowych wyjątkowych odkryć, oczywiście to nic dziwnego – wszystko bierze się z czegoś. W zależności od zmieniających się upodobań klientów zmienia się profil oferowanych produktów. Skupmy się zatem na tych dedykowanych aktualnie bardzo modnym sufitom. W czym możemy wybierać gdy zdecydujemy się na montaż lampy w suficie podwieszanym? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji.

  • Lampy natynkowe na suficie podwieszanym – żyrandol i lampy wiszące
  • Mówi się, że montaż żyrandola i klasycznej lampy na podwieszanym suficie jest poza naszym zasięgiem. Otóż nie. Tym razem nie ma rzeczy niemożliwych. To, czego potrzebujesz to przede wszystkim dobrze obmyślonego planu montażu oraz odpowiednich kołków. Dzięki temu zarówno piękny szklany żyrandol, jak i masywne lampy będą mogły cieszyć oko w Twoim wnętrzu.

    Czarna metalowa lampa wisząca zachwyci swoim nowoczesnym i niezwykle estetycznym designem każdego, komu zależy na subtelnym wnętrzu, w którym panuje odprężająca atmosfera.

  • Taśmy i listwy LED
  • To coś dedykowanego miłośnikom nowoczesnych rozwiązań. Niezwykle efektowne oświetlenie, które w zależności od umiejscowienia może podkreślić kształt sufitu lub wyznaczyć poszczególne strefy pomieszczenia. Szeroki wybór umożliwia dobranie listw oraz taśm LED w zależności od zapotrzebowania, różnią się one m.in.: kształtem, kolorem, mocą i długością.

    Nowocześnie urządzony salon z lamelkami, drewnianymi meblami i surowo wykończonym wnętrzem po wzbogaceniu o oświetlenie w formie białej lampy sufitowej na listwie zachwyci gości tuż po przekroczeniu progu drzwi.

  • Lamy wpuszczane w sufit, czyli halogeny i LED
  • Najprościej mówiąc, lampy wpuszczane w sufit to po prostu oczka sufitowe. Dość często wybierane przez klientów są halogeny, jednak z uwagi na ich sposób montażu i potrzebę transformatora, stały się numerem dwa. Co zatem znalazło się na podium? Oczywiście oświetlenie LED, które daje taki sam efekt końcowy jak halogeny, jednak tym razem zwycięża prostota montażu i brak konieczności zaopatrzenia się w oddzielne zasilacze.

  • Plafony i panele podtynkowe LED
  • Spisujący się na medal element dekoracyjny i praktyczny, czyli dwa w jednym to właśnie plafony i panele podtynkowe LED. Wieczorową porą sprawią, że całe pomieszczenie będzie subtelnie, dobrze oświetlone, a jednocześnie ciepła barwa znacząco uprzyjemni panujący w nim klimat. Najczęściej montowane są w centralnym miejscu na suficie, z uwagi na pełnienie przez nich także funkcji głównego oświetlenia.

    Klasyczne rozwiązanie świetlne, czyli sufitowa lampa LED to prosty i sprawdzony sposób na efektowne wykończenie wnętrza mieszkania.

    Ciężkie lampy i żyrandole – o czym powinniśmy pamiętać, planując montaż lamp w suficie podwieszanym?

    Posiadanie efektownych, dużych lamp bardzo często jednoznaczne jest z ich sporą wagą. Podwieszany sufit nie należy do tych najtrwalszych, natomiast jeśli komuś zależy, aby wzbogacić go o żyrandol, jest kilka kwestii, o których warto pamiętać przed przystąpieniem do montażu. Dzięki temu unikniesz później potrzeby naprawiania wyrządzonych szkód. 

    Jakie miejsce wybrać, aby montaż lampy w suficie podwieszanym przebiegał pomyślnie?

    Decydując się na montaż lampy w suficie podwieszanym, który posiada odsłonięty strop, sprawa jest niezwykle prosta, ponieważ z łatwością możemy właśnie do niego przymocować lampę i nie musimy martwić się, że konstrukcja nie wytrzyma ciężaru bądź ulegnie zniszczeniu. Co w momencie gdy strop jest w całości zasłonięty przez sufit podwieszany? W tym przypadku istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań m.in.:

    • montaż lampy w suficie podwieszanym z wykorzystaniem specjalnych kołków,
    • montaż lampy do stelaża,
    • wywiercenie otworu w płycie gipsowej i zamontowanie lampy poprzez przymocowanie jej bezpośrednio do stropu.
    Jak zamontować lampy w suficie podwieszanym?

    Jeżeli jesteś na etapie generalnego remontu bądź wykończenia mieszkania, warto już teraz pomyśleć o kwestii oświetleniowej i zadbać o dodatkowe wzmocnienie w planowanym miejscu montażu lampy.

    Fanów stylu industrialnego doceniających klimat surowo wykończonych wnętrz z roku na rok przybywa i nie obejdą się oni bez wiszącej metalowej lampy loftowej.

    Co może być nam potrzebne, aby przeprowadzić montaż lamp w suficie podwieszanym?

    Montaż lamp w suficie podwieszanym, który nie posiada dodatkowego wzmocnienia, a zlokalizowanie stelaża okazało się niemożliwe – nie obejdzie się bez zakupu odpowiednich kołków. Jednak sprawa nie jest taka prosta, nie każdy kołek sprawdzi się w przypadku Twojej lampy, z tego względu przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie tych królujących na rynku – może ułatwić Ci to podjęcie decyzji.

    • Kołek rozporowy – jeden z najprostszych kołków do montażu płyty kartonowo-gipsowej, czyli w skrócie GK. Znajduje zastosowanie przy lampach nie cięższych niż 10 kg. Aby jego montaż był możliwy, należy przewiercić się za pomocą odpowiednio dobranego do wielkości kołka wiertła.
    • Kołek typu ślimak – często spotykany rodzaj kołka na budowach, który wystarczy wkręcić za pośrednictwem śrubokręta w wywierconym wcześniej otworze. Tym razem wieszane lampy nie powinny przekraczać wagi 5 kg.
    • Kołek typu parasolka – jego nazwa wynika z kształtu, jaki przybiera, ponieważ stalowy kołek w momencie przełożenia przez otwór w płycie GK rozkłada tzw. “skrzydełka”, dzięki czemu jest solidnie przytwierdzony do podwieszanego sufitu. Uważa się go za najlepsze rozwiązanie do montażu ciężkich lamp – ważących jednak nie więcej niż 20 kg. Jeżeli trafiłeś na wyjątkową lampę o znacznie większej wadze, koniecznie zadbaj o dodatkowe zabezpieczenie.

    Lampa wisząca pokojowa umieszczona na przewodzie i zakończona podsufitką to sprawdzone rozwiązanie, które ze względu na swój niewielki ciężar spisuje się na medal także przy sufitach podwieszanych.

    Jak zamontować lampy w suficie podwieszanym? Krok po kroku

    Przyszedł czas, aby zabrać się za montaż lampy w suficie podwieszanym, w końcu teorię mamy za sobą więc można zająć się praktyką.

    1. Wyłącz bezpiecznik odpowiedzialny za przepływ prądu.
    2. W razie możliwości zastosuj dodatkowe wzmocnienie konstrukcji sufitu podwieszanego w zaplanowanym dla lampy miejscu.
    3. Zbyt długi kabel lampy wiszącej możesz albo schować nad podwieszanym sufitem, albo skrócić.
    4. Zamontuj specjalny uchwyt lub kołek mocujący lampę.
    5. Podłącz lampę do przewodu instalacji elektrycznej, poprzez skręcenie przewodów z ich odpowiednikami w kostce. Oczywiście rób wszystko zgodnie z instrukcją dołączoną do lampy.
    6. Umieść kostkę w specjalnej ochronnej obudowie.
    7. Przykręć dekiel maskujący.
    8. Ciesz się z efektu końcowego!

    Pamiętaj jednak, że jeżeli nie czujesz się na siłach, bądź nie do końca rozumiesz przebieg montażu lampy w suficie podwieszanym, po prostu oddaj to w ręce fachowca. Nie warto ryzykować, narażając siebie na niebezpieczeństwo, a także dodatkowe koszty gdy coś pójdzie nie po naszej myśli.

    Kilka słów na podsumowanie tematu, czyli montaż lamp w suficie podwieszanym bez tajemnic

    Kończąc temat, wiesz już jakie trudności możesz napotkać gdy zdecydujesz się na montaż lampy w suficie podwieszanym i dzięki temu będziesz miał szersze pole widzenia i świadomość na temat ewentualnych, wartych wdrożenia rozwiązań. Gdy cały proces zostanie przeprowadzony w profesjonalny sposób od samego początku do samego końca, z uzyskanego świetlnego efektu będziesz mógł się cieszyć przez wiele lat. Jeżeli poszukujesz idealnych lamp do swojego wnętrza sprawdź co nowego w ofercie ePlafoniera, czyli na stronie internetowej sklepu z lampami.

    Wybrane dla Ciebie

    Ostatnio oglądane