Oświetlenie bramy wjazdowej – praktyczne porady

Oświetlając dom od zewnątrz, dbamy zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak i o ogólną estetykę naszej posesji po zapadnięciu zmroku. Stąd też najczęściej sięgamy po różnego rodzaju lampy czy kinkiety umieszczane np. na elewacji budynku, czy też reflektory i słupki, dzięki którym możemy podświetlić rośliny znajdujące się w naszym ogrodzie, podkreślając tym samym ich wyjątkowy wygląd. Często jednak zapominamy o tym, aby zamontować zewnętrzne oświetlenie przy bramie wjazdowej. 

Dlaczego jest to takie ważne? Jak oświetlić bramę wjazdową? Tego dowiesz się z dzisiejszego poradnika przygotowanego przez zespół ePlafoniera. Poznaj praktyczne porady już dziś i ciesz się ze stylowego i praktycznego oświetlenia zewnętrznego w Twoim domu – zachęcamy do dalszej lektury!

Oświetlenie bramy wjazdowej – praktyczne porady

Oświetlenie bramy wjazdowej na posesję – czy to konieczność?

Dla niektórych osób oświetlenie bramy wjazdowej jest zbędne – w końcu jest to tylko obszar, który służy do przejechania samochodem na podjazd lub do garażu. Warto jednak mieć na uwadze to, że po zmroku bardzo łatwo o pomyłkę – zwłaszcza gdy w grę wchodzi również zmęczenie kierowcy po całym dniu. Bez pobliskiego źródła światła możemy nie zauważyć różnych elementów, narażając się tym samym na szkodę. 

Dlatego też oświetlenie na bramę wjazdową jest rozwiązaniem, które zagwarantuje nam bezpieczeństwo – dobrze doświetlony wjazd wraz z alejką ułatwi manewrowanie pojazdem i zapobiegnie ewentualnym kolizjom pod domem.

To jednak nie wszystko
– dobrze przemyślane oświetlenie przy bramie wjazdowej sprawi, że pobliski teren zyska unikalnego charakteru i doskonale podkreśli walory naszej posesji, która po zapadnięciu zmroku będzie prezentować się niezwykle elegancko.

Jak oświetlić bramę wjazdową? Co wziąć pod uwagę?

W jaki sposób oświetlić bramę wjazdową, aby efekt był zadowalający?

Pod uwagę musimy wziąć kilka aspektów. Warto bowiem wiedzieć, że to, jaka część terenu zostanie podświetlona, zależna jest nie tylko od mocy światła. Wiadomo, im mocniejsza żarówka, tym większy obszar będzie oświetlony. To jednak nie wszystko – duży wpływ na to ma również wysokość, a także kształt oprawy lampy. 

Co więcej, przed zakupem oświetlenia na bramę wjazdową weź pod uwagę także natężenie światła oraz jego kierunek. Inny bowiem efekt uzyskasz sięgając po oświetlenie punktowe np. w postaci lamp najazdowych, a jeszcze inny w przypadku np. reflektorów.

Nie bez znaczenia pozostają również odstępy pomiędzy lampami a bramą wjazdową. Sprawdzonym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w odległości maksymalnie 2 metrów wjazdu – większy dystans może nie dać zadowalających efektów.

Oświetlenie bramy wjazdowej – praktyczne porady

Oświetlenie przy bramie wjazdowej – jakie elementy warto podświetlić?

Planując montaż oświetlenia bramy wjazdowej, należy skupić się na doświetleniu nie tylko samego wjazdu. W takim wypadku warto pomyśleć również o zamontowaniu opraw świetlnych na obrzeżach chodnika. W przypadku podjazdu i alejki prowadzącej do drzwi wejściowych świetnie sprawdzą się również lampy LED mocowane na słupkach. Rozmieszczając je, pamiętaj o tym, aby nie robić zbyt dużych odstępów – w przeciwnym razie możesz liczyć się z niedoświetlonymi, ciemnymi fragmentami podjazdu.

Oświetlenie LED bramy wjazdowej – na co się zdecydować?

To, jakie oświetlenie bramy wjazdowej na posesje wybrać, zależy tak naprawdę od naszych preferencji, a także możliwości montażowych. Ogólnie rzecz biorąc, mamy tutaj trzy opcje: lampy najazdowe, słupki ogrodowe oraz reflektory/naświetlacze.

Lampy najazdowe – równomierne oświetlenie bramy wjazdowej i podjazdu

Wjazd na podwórko najczęściej wyłożony jest kostką brukową. Ta z kolei z reguły podświetlana jest za pomocą uniwersalnych lamp najazdowych, które zapewniają równomierne oświetlenie drogi od bramy wjazdowej aż do drzwi wejściowych lub garażu – w zależności od tego, do czego prowadzi ów podjazd. 

Lampy najazdowe są bardzo praktyczne, a także odporne na działanie zewnętrznych czynników – niestraszny im deszcz, grad, śnieg, wiatr czy słońce. Co więcej, odporne są również na aspekty mechaniczne, czyli naciski ze strony samochodu – nawet do 1,5 tony. W czasie wyboru tego typu oświetlenia bramy wjazdowej zwróć uwagę na klasę szczelności – najlepiej o oznaczeniu IP65.

Oświetlenie bramy wjazdowej – praktyczne porady

Ogrodowa lampa najazdowa Sirius. Wysokiej jakości oświetlenie świetnie sprawdzające się do podświetlenia bramy wjazdowej, a także podjazdu. Wysoka klasa szczelności IP67 zapewnia odporność na nawet najbardziej niesprzyjające warunki atmosferyczne. Lampa najazdowa o ciepłej barwie 3000K.

Lampy solarne – gustowne oświetlenie przy bramie wjazdowej

Jak oświetlić bramę wjazdową bez użycia kabli? Najlepiej za pomocą lamp solarnych montowanych na specjalnych słupkach. Są one bardzo praktycznym rozwiązaniem zasilanym promieniami słonecznymi, przez co nie trzeba ciągnąć okablowania czy zaopatrywać się w specjalne akumulatory. Kolejną zaletą takiego oświetlenia jest to, że może przybrać tak naprawdę dowolną formę – od smukłych słupków, przez gustowne latarnie, aż po eleganckie białe kule, które mogą zmieniać kolor w zależności od ustawienia i naszych preferencji.

Oświetlenie bramy wjazdowej – praktyczne porady

Stojąca lampa solarna San ze wbudowanym czujnikiem zmierzchu i ruchu. Minimalistyczna, smukła konstrukcja pięknie prezentuje się w ogrodzie, subtelnie podkreślając bramę wjazdową, alejkę, rośliny czy taras. Uniwersalne rozwiązanie na zewnętrzne oświetlenie domu.

Oświetlenie bramy wjazdowej – praktyczne porady

Nowoczesna kula solarna Buly. Kolejna ciekawa propozycja na stylowe oświetlenie bramy wjazdowej w różnych kolorach. Lampa uatrakcyjni wygląd posesji, nadając pobliskiemu terenowi subtelnego charakteru. 

Mocne oświetlenie LED bramy wjazdowej – reflektory

Jeżeli zależy Ci na tym, aby brama wjazdowa była perfekcyjnie widoczna po zmroku, postaw na reflektory. Dużą zaletą tego rodzaju oświetlenia jest to, że możemy często swobodnie ustawić kierunek światła (chyba że wybierzemy popularne naświetlacze montowane najczęściej nad garażem).

Oświetlenie bramy wjazdowej – praktyczne porady

Nowoczesny reflektor (naświetlacz) z czujnikiem ruchu i zmierzchu Duo. Doskonała opcja na oświetlenie zarówno bramy wjazdowej, jak i garażowej. Lampa posiada dwie oddzielne głowice pozwalające skierować strumień światła w wybranym kierunku.

Interesują Cię tematy oświetleniowe? Jeśli tak to zachęcamy Cię do regularnego odwiedzania naszego bloga, na którym staramy się regularnie dzielić poradami dotyczącymi montażu i wyboru oświetlenia do domu. 

Jeżeli z kolei szukasz wysokiej jakości oświetlenia zewnętrznego (lub wewnętrznego), koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy ePlafoniera. W ofercie posiadamy designerskie lampy, eleganckie żyrandole, nowoczesne kinkiety, stylowe plafoniery i wiele więcej. Serdecznie zapraszamy i życzymy udanych zakupów!

Wybrane dla Ciebie

Ostatnio oglądane