Oświetlenie garażu — na co zwrócić uwagę przy wyborze

Najczęściej garaż jest miejscem do zaparkowania samochodu. Zdarza się jednak tak, że jest równie ważnym miejscem w domu, co salon czy kuchnia, ponieważ pełni rolę podręcznego magazynu, niewielkiego warsztatu lub miejsca do rozwijania swoich zainteresowań. Bez względu na to, jaką funkcję spełnia Twój garaż, ważne jest prawidłowe jego oświetlenie. Jakie oświetlenie do garażu sprawdzi się najlepiej? W tym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli chodzi o światło garażowe. 

Oświetlenie garażu — na co zwrócić uwagę przy wyborze

Oświetlenie do garażu — na co zwrócić uwagę

Dobrze dopasowane garażowe oświetlenie pozwoli nie tylko bezpiecznie i swobodnie zaparkować samochód, ale także bez trudu odnaleźć potrzebne w danej chwili akcesoria czy narzędzia. Decydując, jakie oświetlenie garażu będzie dla nas najlepsze, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, w jaki sposób będziemy korzystali z tego pomieszczenia, a co za tym idzie — jaka barwa światła do garażu sprawdzi się najlepiej.

Oświetlenie w garażu — barwa ciepła czy zimna

Do garażu rzadko kiedy dociera naturalne światło słoneczne, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór oświetlenia w tym pomieszczeniu. Jest to przestrzeń najczęściej robocza, dlatego z całą pewnością nie oświetlimy garażu ciepłym światłem. Jest ono bowiem przewidziane do pomieszczeń, w których odpoczywamy. Niezbyt dobrym wyborem może być także światło zimne, które po kilku godzinach może męczyć nasz wzrok. Jakie oświetlenie garażowe będzie zatem najlepsze? Rekomendujemy wybór światła neutralnego, zbliżonego do światła dziennego. Nasz wzrok jest do niego przyzwyczajony, dlatego nie zmęczy się po wielu godzinach przebywania w tak oświetlanym pomieszczeniu.

Oświetlenie garażowe — bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Nasze bezpieczeństwo w momencie przebywania w garażu jest najważniejsze — stąd tak ważne jest, aby światło do garażu było odpowiednio dobrane i umiejscowione. Nieprawidłowo oświetlony garaż może stać się przyczyną nieszczęśliwego wypadku. W tym miejscu warto także wspomnieć o jednej kwestii dotyczącej naszego bezpieczeństwa — niewskazane jest używanie świetlówek w garażu, w którym znajdują się elektronarzędzia z obracającymi się elementami. Dlatego? Ponieważ prąd sieciowy w częstotliwości 50 Hz może wywołać tak zwany efekt stroboskopowy, w wyniku którego ludzkie oczy widzą bardzo wolno obracające się ostrze lub w spoczynku.

Oświetlenie garażu — na co zwrócić uwagę przy wyborze

Kinkiet o wysokiej klasie szczelności IP54 jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Świetnie oświetli bramę garażową i ładnie będzie wyglądać w dzień, kiedy jest wyłączony.

Jak oświetlić garaż, w którym parkuję samochód

Garaż służący jedynie do parkowania samochodu nie będzie potrzebował licznego oświetlenia. W zupełności wystarczy pojedyncze źródło światła, najlepiej lampa do garażu z czujnikiem ruchu. To rozwiązanie pozwoli uniknąć każdorazowego włączania i wyłączania światła, które uruchamiać się będzie tylko wtedy, gdy coś poruszy się w zasięgu czujnika. Oświetlenie garażowe z czujnikiem ruchu jest praktyczne (wyłącza się samo po pewnym czasie) i pozwala zaoszczędzić pieniądze (światło włącza się tylko wtedy, gdy tego potrzebujesz).

Oświetlenie garażu — na co zwrócić uwagę przy wyborze

Lampa z czujnikiem zmierzchu oraz ruchu ma również możliwość regulacji czasu, ale też dwie oddzielne głowice, które pozwalają kierować strumień światła właśnie tam, gdzie tego potrzebujesz.

Bardzo częstym wyborem do oświetlenia garażu są lampy LED. Nie bez przyczyny. Nie tylko pozwalają w pełni wykorzystać rolę pomieszczenia, ale również mogą oświetlić garaż sporych rozmiarów, dając bardzo dobre światło. Czym jeszcze wyróżnia się oświetlenie LED do garażu?

  • Dużą trwałością.
  • Odpornością na wilgoć i zanieczyszczenia.
  • Stosunkowo niską ceną.

Oświetlenie garażowe LED jest również przyjazne dla środowiska, wygodne w użytkowaniu i przede wszystkim funkcjonalne. Nie nagrzewa się, więc przy przypadkowym dotknięciu go, nie musimy się obawiać o poparzenia.

Czym oświetlić garaż pełniący funkcję warsztatu

Jakie oświetlenie w garażu będzie najodpowiedniejsze, jeśli pomieszczenie to służy nam także do prac warsztatowych? W takim wypadku zdecydowanie warto postawić na mocniejsze i równomiernie rozmieszczone oświetlenie punktowe. Nie będzie wówczas konieczności korzystania z oświetlenia dodatkowego celem chociażby znalezienia małych śrubek czy wkrętów. W dokładności i precyzji na pewno pomogą nam:

  • lampka magnetyczna, którą będzie można umieścić na stole z narzędziami,
  • lampa halogenowa, która znacznie poprawi oświetlenie w całym garażu.

Jeśli chcemy uniknąć powstawania cieni od typowego ukierunkowania źródła światła w niewielkim pomieszczeniu, możemy pomóc sobie latarką czołową (oświetlimy obszar, na który właśnie patrzymy) lub oświetleniem przenośnym.

Oświetlenie garażu — na co zwrócić uwagę przy wyborze

Lampa sufitowa to także dobry wybór, jeśli szukasz oświetlenia garażowego warsztatu lub oczywiście lampy oświetlającej wjazd do garażu.

Nowoczesne oświetlenie garażu — podsumowanie

Prawidłowo dobrane oświetlenie garażu będzie miało wpływ na nasze bezpieczeństwo, ale również bezpieczeństwo naszego samochodu i znajdujących się w garażu narzędzi. Najlepiej zdecydować się na duet centralnego źródła światła i dodatkowego oświetlenia garażowego do trudno dostępnych miejsc. Garażowe światło powinno być odporne na zanieczyszczenia i ewentualne uszkodzenia.

Wybrane dla Ciebie

Ostatnio oglądane