Oświetlenie kostki brukowej – praktyczne porady

Chodniki, alejki czy podjazdy do domu najczęściej wykonane są z kostki brukowej. Aby poruszanie się po nich nie stwarzało problemów (głównie nocą), należy pomyśleć o ich odpowiednim oświetleniu. Chodzi tutaj głównie o zapewnienie optymalnej widoczności – bez niej bardzo łatwo o potknięcie się czy przewrócenie, co może skończyć się bolesnym urazem. Warto pamiętać również, że oświetlenie kostki brukowej przed domem ma w sobie również walor dekoracyjny. Dzięki odpowiednim lampom w łatwy i efektowny sposób możemy wyeksponować alejki i podjazd do naszej posesji. 

Jakie oświetlenie do kostki brukowej wybrać? O tym rozmawiamy w dalszej części dzisiejszego wpisu. Zachęcamy do lektury i zainspirowania się pomysłami przygotowanymi przez nasz zespół – zapraszamy!

Oświetlenie kostki brukowej – praktyczne porady

Oświetlenie podjazdu – kostka brukowa. Czy to konieczne?

Podjazdy wykonane z kostki brukowej cieszą się niemalejącą popularnością – głównie ze względu na to, że nadaje się ona tak naprawdę do wyłożenia dowolnej powierzchni. Co więcej, prezentuje się ona niezwykle estetycznie, a także zachwyca trwałością na wiele długich lat. Sam montaż podjazdu, chodnika czy alejki z kostki brukowej jest stosunkowo tani i prosty (podobnie zresztą jak demontaż).

Skoro kostka brukowa sama w sobie zachwyca wyglądem, to jaki jest sens jej oświetlania? Powodów jest kilka. Po pierwsze: w czasie opadów staje się śliska, co zwiększa ryzyko upadku (zwłaszcza gdy mówimy o porach wieczornych). Po drugie, po jakimś czasie pojedyncze kostki mogą zacząć odstawać, co jest efektem wyrabiania się podłoża, w efekcie czego powstają niebezpieczne i wystające progi. W przypadku zamontowania oświetlenia w kostce brukowej lub obok niej zwiększamy bezpieczeństwo swoje i bliskich – a to jest sprawa priorytetowa.

To jednak nie wszystko – podjazd z kostki brukowej może po czasie prezentować się dosyć nudno. Dlatego też odpowiednie modele oświetlenia sprawią, że zwykła alejka zacznie żyć i będzie prezentować się niezwykle efektownie – zwłaszcza po zmroku.

Stąd też śmiało można powiedzieć, że oświetlenie kostki brukowej z jednej strony podnosi bezpieczeństwo w czasie poruszania się po posesji, a z drugiej uatrakcyjnia posiadany teren.

Oświetlenie w kostce brukowej – zaplanuj to zawczasu

Częstym błędem osób budujących dom jest zbagatelizowanie tematu oświetlenia podjazdu, chodnika czy alejek ogrodowych. Niestety, traktowanie tego jako zadania drugoplanowego skutkuje tym, że po wyłożeniu kostki brukowej wiele opcji na efektowne doświetlenie po prostu nam przepada. Często chcąc np. skorzystać z lamp montowanych we wnętrzu podjazdu, musimy liczyć się z jego rozbiórką. To z kolei generuje koszty i wymaga czasu – jednego i drugiego można sobie oszczędzić – klucz to jednak wczesne rozplanowanie oświetlenia kostki brukowej na naszej posesji.

Oświetlenie kostki brukowej – praktyczne porady

Lampa najazdowa LED Brevus do użytku zewnętrznego świetnie nadająca się do zabudowy każdej powierzchni, w tym kostki brukowej, marmuru, terakoty czy desek tarasowych.

Oświetlenie podjazdu z kostki brukowej – czy można zrobić to samodzielnie?

Choć samo położenie lampki w kostce brukowej wydaje się dość prostym zabiegiem, tak w rzeczywistości warto wiedzieć, że polskie przepisy budowlane wymagają wykonania projektu poprowadzenia instalacji elektrycznej. Tyczy się to zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony budynku. Sam projekt zaś wykonywany jest wyłącznie przez profesjonalnego elektryka, posiadającego odpowiednie uprawnienia. 


Oczywiście nie oznacza to, że położenie lampy do kostki brukowej trzeba zlecić zewnętrznej firmie. Nie wszystko jednak jesteśmy zrobić samodzielnie, dlatego też warto być w stałym kontakcie z doświadczonym elektrykiem.

Oświetlenie kostki brukowej – czym kierować się podczas wyboru?

Niezależnie od tego, czy będą to lampy najazdowe w kostce brukowej, czy popularne słupki przy alejce i chodniku, wybierając oświetlenie zewnętrzne, warto wziąć pod uwagę parę istotnych aspektów. Jakich?

  • Lampy montowane w kostce brukowej powinny cechować się dużą wytrzymałością i posiadać trwałą konstrukcję (muszą wytrzymać nacisk samochodów jadących po podjeździe).
  • Lampy, słupki czy reflektory zewnętrzne muszą być również wodoodporne i hermetyczne – mogą bowiem one mierzyć się z sowitymi opadami deszczu czy śniegu. Dlatego też przed zakupem warto zwrócić uwagę na klasę szczelności – minimalnie powinna to być IP54.
  • Wybierając oświetlenie do kostki brukowej, należy również przyjrzeć się napięciu sieciowemu
    • 12V doskonale sprawdzi się w przypadku niewielkich przestrzeni, w których długość kabli wynosi maksymalnie 20-25 metrów.
    • 230V to napięcie dedykowane dla większej ilości punktów świetlnych rozmieszczonych na dużej przestrzeni.
Oświetlenie kostki brukowej – praktyczne porady

Nowoczesne oświetlenie do kostki brukowej – propozycje od ePlafoniery

Oświetlenie zewnętrzne w kostce brukowej może przybrać kilka form. W zależności od tego, jaką masz wizję, sięgniesz po inny model, który stylem wpasowuje się do Twojej posesji. Poniżej kilka propozycji wprost z naszego sklepu z oświetleniem – poznaj je bliżej!

Lampy najazdowe w kostce brukowej

Najazdowe lampy do kostki brukowej cieszą się dużą popularnością wśród osób planujących stworzyć bezpieczny w użytkowaniu i efektownie prezentujący się podjazd.

Oświetlenie kostki brukowej – praktyczne porady

Kwadratowa lampa najazdowa Atria o klasie szczelności IP67. Ciekawy kształt w połączeniu z ciepłą barwą 3000K prezentuje się niezwykle elegancko, dodając unikalnego charakteru oświetlanemu podjazdowi, tarasowi czy alejkom ogrodowym. Lampka do kostki brukowej, która może pracować pod wodą (do 0,5 metra), przez co świetnie sprawdzi się również do podświetlenia oczka wodnego.

Oświetlenie kostki brukowej – praktyczne porady

Zewnętrzna okrągła lampa najazdowa Pabla. Odporna na statyczny nacisk 1 tony oraz dynamiczny 1,5 tony. Wysoka klasa szczelności (IP67) w połączeniu z okrągłą oprawą ze stali nierdzewnej sprawia, że lampa cechuje się najwyższą trwałością, przez co z powodzeniem posłuży na wiele długich lat, zachwycając swoją elegancją, subtelnie podświetlając kostkę brukową w Twoim ogrodzie.

Kostka brukowa – oświetlenie w postaci słupków ogrodowych

Kolejnym praktycznym i eleganckim rozwiązaniem na oświetlenie kostki brukowej jest wykorzystanie słupków ogrodowych, które – w odróżnieniu od lamp najazdowych – montowane są nie w podjeździe a obok niego.

Odpowiednio rozmieszczone słupki dokładnie podświetlą podjazd, a także alejkę prowadzącą do domu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie powinny być one zamontowane zbyt wysoko – w przeciwnym razie mogą oślepiać kierowcę w czasie parkowania.

Designerski płaski słupek LED Karo. Nowoczesna, minimalistyczna lampa ogrodowa o klasie szczelności IP54 odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Słupek dostępny w dwóch wysokościach – 58 cm lub 78 cm został wykonany z aluminium, przez co wyróżnia się trwałością i niewrażliwością na niskie i wysokie temperatury, obfite opady deszczu czy działanie promieni słonecznych.

Oświetlenie kostki brukowej – praktyczne porady

Nowoczesny słupek ogrodowy LED Form. Ciemnopopielata lampa w formie designerskiej, aluminiowej ramki świecącej. Ciekawa propozycja dla posesji urządzonych w modernistycznym klimacie. Klasa szczelności IP54 zapewnia odporność na różne warunki atmosferyczne i czynniki zewnętrzne. Słupek dostępny w dwóch wysokościach – 50 cm lub 80 cm.

Szukasz inspiracji, jak stylowo i funkcjonalnie oświetlić swój dom od wewnątrz i zewnątrz? W takim razie skorzystaj z naszych porad, które stale umieszczamy na blogu poradnikowym. Zachęcamy Cię również do odwiedzin naszego sklepu internetowego z oświetleniem eplafoniera.pl, na którym znajdziesz designerskie oświetlenie zewnętrzne ogrodowe, a także wysokiej jakości lampy, żyrandole, kinkiety, plafoniery i wiele więcej. Zapraszamy!

Wybrane dla Ciebie

Ostatnio oglądane