Oświetlenie małej kuchni w bloku

Większość z nas nie ma możliwości przygotowywania posiłków w jasnej i przestronnej kuchni w domu jednorodzinnym, co wcale nie oznacza, że to wnętrze w naszych mieszkaniach nie może być urządzone w funkcjonalny i estetyczny sposób. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni projekt i sprytne wykorzystanie każdego metra kwadratowego w pomieszczeniu. Nie wolno zapominać jednak o odpowiednio dobranym oświetleniu, dzięki któremu optycznie powiększymy kuchenną przestrzeń i zadbamy o właściwe doświetlenie każdego zakamarka. Co zatem wziąć pod uwagę przy wybieraniu oświetlenia kuchni w bloku? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Oświetlenie małej kuchni w bloku

Lampa do małej kuchni — na co zwrócić uwagę przed wyborem?

Oświetlenie do małej kuchni powinno być dobrane w taki sposób, aby spełniało funkcję zarówno funkcjonalną, jak i estetyczną. Lampy do tego pomieszczenia należy dopasować zgodnie z potrzebami i preferencjami domowników, ale także wziąć pod uwagę styl, w jakim zostało urządzone to wnętrze oraz pozostała część mieszkalna. Przy wybieraniu oświetlenia małej kuchni konieczne jest także maksymalne wykorzystanie potencjału całej przestrzeni. O czym w takim razie należy pomyśleć przed zakupem?

Jakie oświetlenie do małej kuchni będzie najlepsze?

Zdecydowanie łatwiej wybrać lampę do małej kuchni właścicielom przestrzeni wyposażonej w duże okna. To właśnie one sprawiają, że wnętrze wydaje się być jasne i bardziej przestronne. Poza tym duże okna pozwalają na swobodny dopływ światła słonecznego przez cały dzień, co wiąże się z rzadszą koniecznością korzystania ze sztucznego źródła światła. Jeśli jednak w naszej kuchni okno jest niewielkie lub nie ma go wcale, to z pomocą przychodzi nam dobrze dobrane oświetlenie. W kuchni na pewno nie można poprzestać na jednym źródle światła. Zaleca się, aby w pomieszczeniu tym zamontować oświetlenie centralne i punktowe.

Oświetlenie małej kuchni w bloku

Centralne oświetlenie w małej kuchni

Centralna lampa w małej kuchni to najważniejszy element w aranżacji tej przestrzeni. Po jej włączeniu łagodne światło rozchodzić się po całym pomieszczeniu i umożliwiać komfortową pracę. Główne źródło światła w kuchni powinno wyróżniać się szerokim kątem świecenia oraz dobrze rozpraszającym się światłem. Wąski kąt spowoduje, że wnętrze nie będzie właściwie doświetlone, a na ścianach i podłodze widoczne będą plamy światła. Najczęściej wybieranymi lampami do małej kuchni są lampy wiszące, plafony oraz żyrandole. Co zrobić w przypadku, gdy szafki wiszące mogłyby blokować górne światło? Tutaj dobrym rozwiązaniem będą modele wyposażone w funkcję regulacji wysokości, a także halogeny.

 Oświetlenie małej kuchni w bloku

Biała lampa wisząca na linkach i kablach w nowoczesnym stylu z czterema lakierowanymi kloszami, które można skierować w różne strony dzięki regulacji. Idealnie sprawdzi się jako centralne oświetlenie do kuchni minimalistycznych, industrialnych i awangardowych.

Oświetlenie małej kuchni w bloku

Klasyczna plafoniera wyglądem przypominająca latarnię z ramą wykończoną polerowanym niklem i trzema żarówkami-świeczkami. Stworzy elegancką i stylową aranżację świetlną w kuchniach urządzonych w stylu retro, klasycznym, glamour, nowojorskim, ale i industrialnym czy nowoczesnym. Zobacz też lampy wiszące z tej kolekcji:

Punktowe oświetlenie małej kuchni

Centralne źródło światła w pomieszczeniu kuchennym to nie wszystko. Dobrze będzie zamontować w nim także oświetlenie punktowe, poboczne, którego zadaniem będzie doświetlanie tych punktów wnętrza, do których nie dociera światło z lampy centralnej. Ten rodzaj światła doskonale nadawać się będzie także do wyeksponowania dekoracji i poszczególnych elementów wyposażenia kuchni, nadając jej oryginalnego i eleganckiego charakteru. Do jego zalet zaliczają się także możliwość zamontowania w dowolnym miejscu oraz niewielkie wymiary.

Oświetlenie małej kuchni w bloku

Nowoczesny kinkiet do kuchni z czarną klatką i jedną kulą wykonaną z mlecznego szkła to doskonały wybór na oświetlenie boczne. 

Oświetlenie małej kuchni w bloku

Pojedynczy kinkiet kuchenny łączący w sobie czarny klosz i maskownicę z miedzianym łącznikiem. Jego minimalistyczny wygląd i designerska forma z pewnością sprawdzą się w eklektycznych, industrialnych i nowoczesnych kuchniach.

Czy lampa do małej kuchni może optycznie powiększyć to pomieszczenie?

Odpowiadając na powyższe pytanie — jak najbardziej! Właściwy dobór lampy do małej kuchni daje możliwość optycznej zmiany charakteru całego wnętrza i sprawienia, że będzie wyglądała na większą niż w rzeczywistości. W wąskich pomieszczeniach proponujemy zamontować ozdobne i funkcjonalne taśmy LED. Najlepiej umieścić je u zbiegu ścian z płaszczyzną sufitu — wówczas kuchenna przestrzeń wydawać się będzie bardziej obszerna. Do zgrabnego i estetycznego podkreślenia elementów dekoracyjnych sprawdzą się wspomniane już wcześniej kinkiety. Warto wiedzieć, że dominujące i przytłaczające ozdoby znajdujące się na lampach dodatkowo skurczą i tak niewielką przestrzeń kuchenną. Właśnie dlatego tak bardzo zachęcamy do stawiania na minimalizm i prostotę przy wyborze lampy do małej kuchni.

Jaka lampa do małej kuchni — podsumowanie

Wybierając oświetlenie sufitowe do małej kuchni, pamiętajmy przede wszystkim o prostocie i minimalizmie. Lampa niekoniecznie musi być strojna i ozdobna, aby przyciągała wzrok i spełniała swoje najważniejsze funkcje. Ma być dyskretną ozdobą, a nie krzykliwym jej punktem. Zadbajmy o to, aby każde miejsce w niewielkiej kuchni zostało odpowiednio oświetlone, a same lampy były wykonane z trwałych i solidnych materiałów, które są bezproblemowe, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości. Odpowiednio dobrane lampy kuchenne „wyciągną” z tego pomieszczenia wszystko to, co ma nam najlepszego do zaoferowania. Szeroki wybór lamp do małej kuchni znajdziesz w sklepie on-line z oświetleniem ePlafoniera. 

Wybrane dla Ciebie

Ostatnio oglądane