Oświetlenie mieszkania w stylu japandi – minimalistycznie i z klasą

Zastanawiałeś się kiedykolwiek jaki efekt uzyskasz dzięki połączeniu japońskiego minimalizmu ze skandynawską przytulnością? Jest nawet termin, który określa taki zabieg – styl japandi. Staje się on coraz bardziej popularny, natomiast nie tylko w zakresie urządzania mieszkania, ale także sposobu życia. Można rzec, że jest to podejście, którym kierujemy się każdego dnia podczas podejmowania decyzji. Jak do tego stylu ma się oświetlenie? Czas dokładnie wyjaśnić, na czym polega japandi i co jest w nim niezwykłego.

Oświetlenie mieszkania w stylu japandi – minimalistycznie i z klasą

Czym charakteryzuje się styl japandi?

Jak już sama nazwa wskazuje styl japandi to połączenie dwóch zupełnie różniących się od siebie nurtów. Jego niezwykłość tkwi w tym, że jest zbiorem najciekawszych cech zarówno stylu japońskiego, jak i skandynawskiego. Pierwszy z nich wyróżnia się przede wszystkim: estetyką, minimalizmem, oszczędnością w formie, naturalnością i neutralnością barw. Natomiast drugi zachwyca swoją przytulnością, energią i ciepłem. Jaki efekt jesteśmy w stanie otrzymać z takiego zestawienia? Otóż wnętrza urządzone z myślą filozofii japandi dają jego użytkownikom mnóstwo spokoju i wyciszenia, w związku z tym, że są proste, ale i przyjemne dla oka. 

W rezultacie mamy do czynienia z japońskim umiarem, zamiłowaniem do naturalnego piękna i harmonią, a oprócz tego skandynawską wygodą i praktycznością przytulnie zaprojektowanych pomieszczeń.

Oświetlenie mieszkania w stylu japandi – minimalistycznie i z klasą

Designerska lampa wisząca Aeroplan to rozwiązanie idealnie doświetli wnętrze, a dodatkowo dzięki swojej naturalności nada mu eleganckiego i minimalistycznego charakteru.

Styl japandi – kuchnia, salon i sypialnia. Jakie kolory będą do nich odpowiednie?

To jaki klimat panuje w pomieszczeniach inspirowanych stylem japandi wynika przede wszystkim z prostoty i zachowania umiaru. Jednak nie jest to jedyna kwestia, od której zależy końcowy efekt, kluczowe znaczenie ma także dobrana kolorystyka. Najczęściej przeważają barwy nawiązujące do przyrody, a także pastele, szarość i biel. Poza tym zdarzają się również nieco odważniejsze akcenty, dzięki którym możemy poczuć więcej energii, a wnętrze zyskuje mocnego charakteru – mowa o czerwieni i żółci. Dość często barwy wydają się delikatnie przybrudzone, ale jest to celowy zabieg, dzięki któremu zyskują subtelności, a jednocześnie stają się idealnym uzupełnieniem aranżacyjnej kompozycji. 

Zasadą dotyczącą kolorów stylu japandi jest ograniczanie się – w tym przypadku zazwyczaj do maksymalnie trzech barw, które można ożywić czymś kontrastowym o głębszym tonie, jednak najczęściej są to niewielkich rozmiarów akcenty. W aranżacji opartej na filozofii japandi wykorzystuje się paletę kolorów zawierającą w sobie m.in.:

  • beż i brąz;
  • subtelny róż;
  • odcienie niebieskiego;
  • szarość;
  • odcienie bieli;
  • czerń;
  • zieleń;
  • fiolet.

Oświetlenie mieszkania w stylu japandi – minimalistycznie i z klasą

Betonowa lampa Concrete Line w kolorze anthracite (odcień niebieskiego) idealnie wpisuje się w styl japandi i jego paletę kolorów. To opcja dla tych, którzy doceniają designerskie rozwiązania, w praktycznej odsłonie. 

Filozofia japandi – styl, w którym królują naturalne materiały

Czas przyjrzeć się materiałom, bez których nie obejdzie się żadne wnętrze wzorowane stylem japandi. Uważa się, że nie mogą być obecne w nim tworzywa sztuczne, bez względu na to, jak doskonale odzwierciedlają te naturalne – należy z nich zrezygnować. To, czego nie może zabraknąć to przede wszystkim drewna, które powinno być wręcz wszechobecne. Nadaje ono niezwykłego charakteru pomieszczeniu, a dodatkowo sprawia, że jest ono eleganckie i przytulne w swojej prostocie. Można je wykorzystać nie tylko do stworzenia mebli, ale także wyłożenia podłogi czy ozdobienia ściany lamelkami. Najczęściej wybieranym rodzajem drewna jest: cedr, cyprys, modrzew, sosna biała, jesion, japoński wiąz i buk.

Nie oznacza to, że wnętrza ma zostać pozbawione innych dekoracyjnych dodatków – aby dopełnić aranżacyjną kompozycję, szczególnie polecane są:

  • poduszki z lnu lub bawełny;
  • wełniane lub skórzane dywany;
  • sofy z naturalnej skóry;
  • plecionki z naturalnych włókien;
  • kamień i ceramika.

Jak sam widzisz, zakres możliwości jest naprawdę szeroki, a dzięki dobraniu do siebie odpowiednich barw i tworzyw jesteś w stanie stworzyć wnętrze jak z okładki najlepszego projektowego magazynu.

Oświetlenie mieszkania w stylu japandi – minimalistycznie i z klasą

Ręcznie wykonywany betonowy kinkiet z drewnianymi elementami to proste, ale i na swój sposób nowoczesne oświetlenie, które z łatwością dopasujemy do niemal każdej aranżacji.

Meble japandi – praktycznie i z umiarem

Bez względu na to, czy urządzasz salon, sypialnię czy kuchnię w stylu japandi musisz kierować się rozsądkiem. Najprościej mówiąc, powinno być estetycznie i praktycznie, a więc dobór mebli i dodatków powinien zostać skrupulatnie przemyślany. Przykładowo, jeśli w Twoim pokoju znajduje się pojemna szafa, to zrezygnuj z kupowania dodatkowych pojemników oraz schowków, które nie są niczym koniecznym, a jedynie pozbawią Cię wolnej przestrzeni. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pomieszczeń takich jak salon czy jadalnia – nie są one dedykowane do przechowywania, dlatego jedna komoda lub szafka z pewnością będzie wystarczająca. To, co jest szczególnie trudne, aby pomieszczenie w stylu japandi rzeczywiście takim było to umiejętność rezygnowania z tego, co niepotrzebne. Dziś konsumpcjonizm jest niezwykle popularny i nie każdy jest w stanie powiedzieć sobie „dość”.

Oświetlenie mieszkania w stylu japandi – minimalistycznie i z klasą

Rattanowa lampa wisząca w stylu boho utkana z naturalnych włókien sprawi, że wnętrze będzie niezwykle przytulne, a dodatkowo zachwyci użytkowników swoją naturalnością.

Styl japandi to także dobre oświetlenie – jakie wybrać?

Żadne wnętrze nie obejdzie się bez odpowiedniego oświetlenia – musi być na tyle jasno, by wykonywanie codziennych czynności było wygodne, a jednocześnie nie może być rażące, aby panował przyjemny i przytulny klimat. Co ciekawe w tej kwestii możemy kierować się różnorodnością i kreatywnością. Nie ma ściśle określonych zasad – lampy w stylu japandi to zarówno te, których design opiera się na azjatyckich lampionach rattanowych, jak i te wzorowane na skandynawskich pomieszczeniach, w których obecna jest prosta, ale i nowoczesna forma. Śmiało można łączyć ze sobą odmienne propozycje, a tym samym wprowadzać do wnętrza odrobinę innowacyjności.

Nie ograniczaj się do jednego rodzaju lamp – wzbogacaj przestrzeń o kinkiety, żyrandole i lampy podłogowe, tak aby samo przebywanie w pomieszczeniu było źródłem przyjemności i relaksu. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą produktową naszego sklepu z lampami ePlafoniera – szereg możliwości w jednym miejscu. 

Wybrane dla Ciebie

Ostatnio oglądane