Oświetlenie nad wyspę kuchenną — jak zaplanować?

Bardzo popularnym obecnie rozwiązaniem przy urządzaniu wnętrz w mieszkaniach i domach jest łączenie kuchni z salonem — wyspa kuchenna oraz stół w reprezentacyjnym pomieszczeniu wydzielają konkretne strefy użytkowe. W miejscach tych istotne jest zadbanie o dobre oświetlenie, które będzie pełniło funkcję nie tylko dekoracyjną, ale i użytkową. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę, wybierając oświetlenie nad wyspą kuchenną.

Oświetlenie nad wyspę kuchenną — jak zaplanować?

Oświetlenie wyspy kuchennej — na co zwrócić uwagę?

Właściwy dobór oświetlenia nad wyspą w kuchni zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Jeżeli nie masz żadnych blatów roboczych w kuchni i wyspa służy Ci jako miejsce do przygotowywania posiłków, to musisz zadbać o to, aby stanowisko pracy było oświetlone równomiernie dobrym i mocnym źródłem światła. W przypadku dużej kuchni, w której wyspa jest miejscem głównie do spożywania posiłków, warto zdecydować się na oświetlenie dekoracyjne dające ciepłe i rozproszone światło. Ważna jest także sama wielkość wyspy. Mniejszą oświetlić można jedną lampą; nad większą i dłuższą wyspą zaś warto zamontować kilka mniejszych kloszy, które jednolicie oświetlą całą przestrzeń. Równie istotna jest odpowiednia wysokość lampy nad wyspą — zbyt nisko zamontowana będzie przeszkadzać i niepotrzebnie zwracać na siebie uwagę. W sklepach dostępne są lampy nad wyspę kuchenną, których przewody można regulować. Dzięki temu praktycznemu rozwiązaniu dostosujesz wysokość oświetlenia nad wyspą do swoich potrzeb i preferencji.

Oświetlenie nad wyspę kuchenną — jak zaplanować?

Trzypunktowa lampa w nowoczesnym stylu w kolorze czarnym ze szklanymi kulami pasuje do oświetlenia wyspy w przestrzeniach klasycznych, retro, industrialnych i nowoczesnych. Przewody, na których zawieszone są klosze, można regulować i skracać w zależności od potrzeb i aranżacji pomieszczenia.

Jakie lampy nad wyspę kuchenną?

Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem oświetlenia nad wyspę kuchenną są lampy wiszące. Takie modele umożliwią stworzenie funkcjonalnej przestrzeni do przyrządzania i spożywania posiłków oraz przyjmowania gości. Przy wyborze lamp nad wyspę do kuchni należy pamiętać o zachowaniu spójności aranżacyjnej — lampy nad wyspą powinny pasować do klimatu panującego w pozostałych pomieszczeniach oraz stylu, w jakim urządzona została kuchnia i jadalnia. Do przestrzeni nowoczesnych pasować będą modele o prostych i geometrycznych kształtach, bez zbędnych zdobień oraz w basicowej kolorystyce. W kuchniach industrialnych odnajdą się lampy czarne i grafitowe z bardziej wyrazistymi elementami ozdobnymi. Jadalnia i salon w stylu skandynawskim aż prosić się będą o nowoczesne lampy nad wyspę kuchenną w kolorze białym z elementami drewnianymi, a kuchniom klasycznym spodoba się oświetlenie tradycyjne i eleganckie.

Oświetlenie nad wyspę kuchenną — jak zaplanować?

Ręcznie wykonana lampa wisząca w kształcie betonowej misy to klasyczna, a zarazem nowoczesna propozycja oświetlenia nad wyspę kuchenną do mieszkania lub domu urządzonego w stylu industrialnym.

Oświetlenie nad wyspę kuchenną — jak zaplanować?

Wyspę kuchenną w pomieszczeniu skandynawskim oświetlić możesz nowoczesną lampą wiszącą na linkach i kablach z czterema białymi kloszami-reflektorkami.

Oświetlenie nad wyspę kuchenną — jak zaplanować?

Klasyczną propozycją nad wyspę kuchenną we wnętrzach w stylu nowoczesnym jest prosta, a zarazem intrygująca lampa o geometrycznym kształcie

Czy można oświetlić wyspę w kuchni żyrandolem?

Odpowiedź brzmi: jak najbardziej! To rozwiązanie często wybierane jest we wnętrzach urządzonych w stylu glamour, kolonialnym czy klasycznym. Przed wyborem żyrandola jako oświetlenia do kuchni nad wyspą należy dokonać dokładnych pomiarów wysokości pomieszczenia oraz stołu — dzięki temu wybrany przez nas model idealnie wkomponuje się w kuchenno-salonową przestrzeń. Tego rodzaju lampa nie powinna wisieć zbyt nisko ani też za bardzo nie wystawać poza powierzchnię stołu, aby osoba wstająca od posiłku nie zrobiła sobie krzywdy.

Oświetlenie nad wyspę kuchenną — jak zaplanować?

Industrialny żyrandol wiszący na niklowym stelażu z trzema transparentnymi kloszami i ozdobnymi żarówkami nada intrygującego charakteru wnętrzom urządzonym w stylu klasycznym, nowoczesnym i nowojorskim.

Oświetlenie nad wyspę kuchenną — podsumowanie

Odpowiednie dopasowanie lamp nad wyspę w kuchni nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Przed wyborem pamiętać należy o wielkości pomieszczenia, stylu, w jakim zostało ono urządzone, a także o przeznaczeniu samej wyspy. Różnego rodzaju oświetlenie do wyspy w kuchni znajdziesz w sklepie internetowym z lampami ePlafoniera.

Wybrane dla Ciebie

Ostatnio oglądane