Oświetlenie poddasza – jak to zrobić? Inspiracje od ePlafoniera

Odpowiednio zaaranżowane poddasze jest miejscem, które czaruje unikalnym klimatem, jakiego nie da się uzyskać w domu lub mieszkaniu bez skosów. Niestety – przestrzeń ta z racji na obecność wielu załamań i zakamarków jest ciężka do urządzenia. Nie inaczej jest w przypadku wyboru oświetlenia na poddaszu, które musi być przemyślane, aby wnętrze było z jednej strony praktyczne, a z drugiej gustowne i klimatyczne. Nie wiesz, jak się do tego zabrać i co wybrać? To nie problem – w dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak oświetlić pokoje na poddaszu, aby cieszyć się pięknym efektem każdego dnia – zapraszamy do lektury!

Oświetlenie na poddaszu – nie może być przypadkowe!

O czym już napisaliśmy wyżej – oświetlenie poddasza nie należy do najprostszych. Zabierając się do tego, musimy dbać tak naprawdę o każdy szczegół – w przeciwnym razie całość może nie spełniać naszych wymagań, przez co stracimy tylko czas, sporo nerwów i pieniądze. Niezależnie od tego, czy jest to pokój z niskimi skosami, czy też wysokimi stropami – wybór nie może paść na pierwszą lepszą lampę, która rzuci nam się w oczy. Kierowanie się jedynie designem może sprawić, że oświetlenie nie będzie praktyczne i nie dostarczy tyle światła, ile powinno.

Oświetlenie poddasza – jak to zrobić? Inspiracje od ePlafoniera

Elegancka lampa sufitowa Feiss Diamond stanowiąca nowoczesne oświetlenie pokoi na poddaszu, wprowadzając do nich delikatnego blasku. Doskonale odnajdzie się również w kuchniach, salonach czy łazienkach utrzymanych w stylu skandynawskim, retro czy nowojorskim.

Oświetlenie na skosach – sposób na optyczne powiększenie pokoju

Każde poddasze łączy jeden aspekt – nieregularny kształt. To z kolei często oznacza, że pomieszczenie z miejsca staje się mniejsze i ciaśniejsze – zwłaszcza gdy mówimy tutaj o łazience czy kuchni. Na szczęście istnieje sposób na optyczne powiększenie przestrzeni – odpowiednio dobrane oświetlenie skosów w pokoju. Dobrze dopasowanie lampy na poddasze sprawią, że pokój stanie się bardziej przestrzenny, co ułatwi nam codzienne funkcjonowanie. 


Jak optycznie powiększyć wnętrze? To zależy od wysokości sufitu. Jeśli pomieszczenie jest niskie, dobrym pomysłem będzie dobranie oświetlenia na poddasze kierującego światło ku górze. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się dla pojedynczych pokojów – chcąc uzyskać ten sam efekt dla całej przestrzeni, warto postawić na regulowane lampy na poddasze, które będą kierować światło na najdłuższą ścianę pokoju.

Oświetlenie poddasza – jak to zrobić? Inspiracje od ePlafoniera

Welurowa lampa sufitowa na poddasze od BPS Koncept. Plafoniera świetnie rozprasza światło zwłaszcza w przypadku mniejszych pomieszczeń.

Oświetlenie skosów poddasza – wyjątkowy klimat w Twoim domu

Jak napisaliśmy we wstępie artykułu – odpowiednia aranżacja poddasza sprawia, że zwykły pokój staje się klimatycznym pomieszczeniem, w którym można zrelaksować się o każdej porze w miłych warunkach. Duża w tym rola oświetlenia, które pomaga stworzyć we wnętrzu przytulną atmosferę pozytywnie wpływającą na samopoczucie. Dobrze poprowadzone lampy, kinkiety czy żyrandole w połączeniu ze stylowym umeblowaniem oraz dodatkami sprawią, że w pokoju zapanuje unikalny klimat, który wda się we znaki każdemu, kto zawita na poddasze w Twoim domu.

Jakie lampy na skosy? Ilość oświetlenia na poddaszu musi się zgadzać

Zanim przejdziemy do tego, jakie oświetlenie na poddaszu wybrać, musimy na chwilę zatrzymać się na kwestiach typowo użytkowych. Skosy, stropy i załamania sprawiają, że często jedna lampa, kinkiet czy żyrandol nie wystarcza, stąd też na samym początku weź pod uwagę metraż pomieszczenia – im większy pokój, tym więcej oświetlenia będziesz potrzebować. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj dostęp do światła dziennego. Jeżeli na poddaszu nie posiadasz okna dachowego, będziesz musiał pomyśleć o większej ilości lamp lub o modelach o większym zasięgu.

Centralne oświetlenie poddasza – skosy wcale nie muszą być takie straszne!

Przechodząc już do samego oświetlenia na poddaszu, warto zacząć od światła centralnego. Ku zdziwieniu wcale nie musi ono być w postaci lampy – lepszym rozwiązaniem okaże się w tym wypadku gustowny i designerski żyrandol, który świetnie rozprasza światło po całym pomieszczeniu, sprawiając, że wnętrze staje się jasne i przytulne – nawet w najdalszych zakamarkach. Jest to bardzo praktyczne oświetlenie skosów na poddaszu, wprowadzające jednocześnie do pokoju wyjątkowy klimat. Jeżeli jednak nie jesteś fanem ozdobnych żyrandoli lub wysokość pomieszczenia nie pozwala na ich swobodne powieszenie, możesz pomyśleć o stylowych plafonach przylegających do sufitu.

Oświetlenie poddasza – jak to zrobić? Inspiracje od ePlafoniera

Rozwiązanie łączące w sobie cechy gustownego żyrandola i plafona, czyli czarna lampa sufitowa Aldex (Rolf) 923P. Ośmioramienna plafoniera to uniwersalne oświetlenie pokoju na poddaszu zarówno w przypadku niższych, jak i wyższych sufitów. Dzięki geometrycznym gięciom ramion doskonale rozprowadza światło po całym pomieszczeniu.

Poddasze – oświetlenie punktowe. O nim też pamiętaj!

Oświetlenie skosów poddasza może być tym bardziej problematyczne, jeśli pomieszczenie jest względnie małe i ciasne. W przypadku takich przestrzeni warto pomyśleć również o świetle punktowym. Może ono przyjmować różną formę – od reflektorów, przez spoty, aż do plafonów czy kinkiety. To, jakie oświetlenie na skosach chcesz mieć, zależy od Twoich preferencji, wysokości sufitu, a także stylu, w jakim utrzymany jest pokój. Ważne jest jednak, aby oświetlenie było mniejszych rozmiarów i skupiało światło w jednym miejscu


Co wybrać? W przypadku niższego pomieszczenia dobrym wyborem będą designerskie kinkiety, które mogą kierować światło do góry lub dołu – w zależności od tego, czego aktualnie potrzebujesz. Jeżeli jednak posiadasz nieco więcej miejsca, dobrym rozwiązaniem będą stylowe wiszące lampy na poddasze.

Oświetlenie poddasza – jak to zrobić? Inspiracje od ePlafoniera

Betonowa lampa sufitowa na poddasze Punta utrzymana w stylu industrialnym. Nowoczesny spot betonowy z energooszczędną żarówką LED. Doskonale odnajduje się zarówno w niższych, jak i wyższych pomieszczeniach.

Oświetlenie na poddaszu w skosach – o czym jeszcze pamiętać?

Na sam koniec wspomnijmy o kolejnej istotnej rzeczy związanej z aranżacją oświetlenia na poddaszu, czyli bezpieczeństwem. Weź pod uwagę, że izolacja dachu często wykonana jest z materiałów łatwopalnych. Dlatego też instalacja elektryczna musi być poprowadzona z największą dbałością – nie ma tutaj miejsca na niedopatrzenia. Jeśli zdecydujesz się na lampy halogenowe, nie montuj ich bezpośrednio w płytach karton-gips. Ich oprawy wraz z przegrzewającymi się żarówkami mogą doprowadzić do stopnienia izolacji przewodów, a nawet pożaru.


Szukasz innych porad aranżacyjnych dotyczących oświetlenia? W takim razie pozostań z nami na dłużej i śledź uważnie naszego bloga! Z tego miejsca zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu z oświetleniem, w którym znajdziesz najwyższej jakości designerskie lampy, gustowne żyrandole, stylowe kinkiety, eleganckie plafoniery i wiele więcej – serdecznie zapraszamy!

Wybrane dla Ciebie

Ostatnio oglądane