Żarówki energooszczędne LED, czyli jak oświetlenie ledowe obniża rachunki za prąd

„Czy żarówki LED są energooszczędne?” – pytanie, które pada głównie z ust osób chcących zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Fakt ten nie może dziwić – w końcu obecne koszty życia są naprawdę wysokie, przez co chęć zastąpienia konwencjonalnych źródeł światła oszczędniejszą alternatywą nie jest niczym zaskakującym. 

W dzisiejszym poradniku postaramy się rozwiązać wspomnianą na początku kwestię, bo choć energooszczędne oświetlenie jest z nami już ładnych kilkanaście lat na rynku, wciąż dla niektórych osób pozostaje owiane tajemnicą. Zachęcamy do przeczytania wpisu, w którym odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z żarówkami LED – zapraszamy do lektury! 

Żarówki energooszczędne LED, czyli jak oświetlenie ledowe obniża rachunki za prąd

Na początek – oświetlenie energooszczędne, czyli jakie?

„Najbardziej energooszczędne żarówki” – wybierając oświetlenie do domu, nieraz wpisujemy w okienko wyszukiwania tego typu frazę. Ale co tak naprawdę oznacza ta cała „oszczędność” w przypadku źródeł światła? Sprawa jest dosyć oczywista: oszczędna żarówka czy lampa to taka, dzięki której płacimy niższe rachunki za prąd. Dzieje się to przez to, że tego typu oświetlenie ma niski pobór energii elektrycznej. Warto mieć na uwadze, że sięgając po tego typu produkty, zyskuje nie tylko nasz portfel, ale również środowisko naturalne, które nie jest narażone na uszkodzenie wynikające z wytwarzania ogromnych pokładów energii.

Żarówki energooszczędne LED, czyli jak oświetlenie ledowe obniża rachunki za prąd

Przykład tradycyjnej żarówki energooszczędnej (kompaktowa lampa (świetlówka) fluorescencyjna). Oszczędne źródło światła, które do niedawna cieszyło się dużą popularnością.

Dlatego też ważne jest, aby w dzisiejszych czasach sięgać po nowoczesne żarówki energooszczędne, dzięki którym zyskujemy nie tylko my, ale cały nasz świat. Skoro mowa o takich rozwiązaniach, na myśl najczęściej nasuwa nam się technologia LED. Czy możemy powiedzieć, że jest ona rzeczywiście oszczędnym rozwiązaniem?

Energooszczędne oświetlenie – kilka słów o technologii LED

Zanim przejdziemy do tego, czy ledy są energooszczędne, zatrzymajmy się przy samej technologii LED i w skrócie odpowiedzmy sobie, czym tak naprawdę ona jest.

Termin LED to skrót od angielskiego terminu light-emitting diode oznaczającego diodę świecącą. W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że lampy ledowe czy też żarówki są elementami elektronicznymi przekształcającymi energię elektryczną od razu w światło, czego zasługą jest ruch elektronów odbywający się wewnątrz materiału diody.

 Żarówki energooszczędne LED, czyli jak oświetlenie ledowe obniża rachunki za prąd

Żarówka LED Globe G125 firmy Osram o kulistym kształcie. Wysokowydajne źródło światła zapewniające rzeczywiste oddawanie barw o każdej porze.

Żarówki LED – energooszczędne czy nie?

Przejdźmy do sedna artykułu, czyli do tego, czy żarówka LED jest energooszczędna. 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – tak, tego typu źródło światła przynosi realne korzyści w postaci niższego poboru prądu i tym samym – mniejszych rachunków, jakie płacimy za energię. W tym miejscu jednak zauważmy istotny fakt – choć żarówki LED są oszczędne, nie należy ich utożsamiać tradycyjnymi żarówkami energooszczędnymi, czyli popularnymi świetlówkami kompaktowymi – są to dwa różne rodzaje oświetlenia. Skąd więc w ledowym oświetleniu wspomniana „oszczędność”?

Tutaj cofamy się do poprzedniego akapitu – odpowiedzią na to są diody LED, czyli energooszczędne źródło światła, na którym bazują ledowe żarówki.

Żarówki energooszczędne LED, czyli jak oświetlenie ledowe obniża rachunki za prąd

Żarówka LED E27 firmy Polux wyróżniająca się wiernym odwzorowaniem kolorów, a także dużą trwałością.

Żarówki energooszczędne LED, czyli jak oświetlenie ledowe obniża rachunki za prąd

Energooszczędne żarówki LED firmy Polux w czasie pracy.

Żarówki energooszczędne LED – realna oszczędność!

Trudno jest zaprzeczyć temu, że oświetlenie LED jest na ten moment najrozsądniejszym wyborem, dla osób chcących odczuć realne korzyści związane z opłacaniem rachunków za prąd, ale nie tylko.

Warto bowiem wiedzieć, że żarówki LED energooszczędne cechują się nie tylko niskim poborem energii elektrycznej, ale również bardzo długim czasem pracy. Na rynku dostępne są modele, które z powodzeniem posłużą nam nawet przez kilkadziesiąt tysięcy lub nawet 100 000 godzin – dla porównania wspomniane wcześniej świetlówki fluorescencyjne wytrzymują do 10 000 tysięcy godzin.

Nie bez przyczyny mówimy o tym, że żarówki energooszczędne LED cieszą się dłuższą żywotnością – w końcu im dłużej wytrzymają, tym lepiej dla naszego portfela. Dodatkowo warto wiedzieć, ledowe żarówki nie zawierają rtęci, co tylko potwierdza, że są rozwiązaniem przyjemnym naszemu środowisku naturalnemu.

Energooszczędne żarówki LED i oświetlenie ledowe – sprawdź je w ofercie ePlafoniery!

Z racji na stale rosnącą popularność żarówek LED obecnie na rynku oświetleniowym można spotkać tysiące produktów, co może utrudnić wybór tego jednego, idealnego produktu, który dopasujemy do własnych potrzeb i odczujemy realne korzyści związane z wykorzystaniem tego typu rozwiązania. 

Warto mieć świadomość, że duża dostępność z jednej strony jest dobra, ale z drugiej oznacza, że w obiegu są żarówki LED niższej jakości, które z wierzchu prezentują się dobrze – realnie jednak zużyją się o wiele szybciej, niż w czasie, o którym pisaliśmy wyżej. Jak więc uniknąć nietrafionego zakupu? 

Najlepiej zaopatrując się w miejscu, w którym spotkasz produkty sprawdzonych w branży firm, które mają wieloletnie doświadczenie w produkcji oświetlenia LED i cieszą się renomą na rynku. 

 

Na to możesz liczyć w sklepie z oświetleniem ePlafoniera – nasza firma współpracuje ze sprawdzonymi dostawcami jak Osram, Polux czy Spectrum, dzięki czemu nasi klienci zyskują gwarancję jakości i zadowolenia. Z tego miejsca zachęcamy Cię do przejrzenia pełnej oferty, w której znajdziesz również m.in. lampy ogrodowe LED i wiele innych produktów, dzięki którym Twoja posesja nie tylko będzie pięknie podświetlona, ale zyska przy tym wyjątkowego charakteru.

Wybrane dla Ciebie

Ostatnio oglądane