Barwa światła a Twój nastrój

Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób barwa światła wpływa na Twój nastrój? Nie wiesz jakie oświetlenie dobrać do sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego? Sprawdź jak poprawić swoje samopoczucie, wybierając odpowiednie barwy światła do Twoich pomieszczeń.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak określić temperaturę barwową światła?
 • Co to jest temperatura barwowa światła?
 • O jakiej barwie światła znajdziesz lampy w naszym sklepie?
 • Jak rozróżnić temperaturę barwową światła?
 • Jaką barwę światła zastosować?
 • Dlaczego barwa jest tak ważna? Trzy główne barwy światła
 • Co to jest wskaźnik odwzorowania barw (CRI) Ra?
 • Jaką barwę do salonu, sypialni, kuchni, łazienki?

Jak określić temperaturę barwową światła?

Oświetlenie pomieszczeń określamy w skali Kelvina.

 • barwa ciepła (płomień świecy) - 1500 - 2000 K
 • barwa ciepła (klasyczna żarówka żarowa) - 2600 - 2700 K
 • barwa biała ciepła (diody LED) - 3000 K
 • barwa biała neutralna (diody LED) - 4000 K
 • barwa biała zimna, dzienna (diody LED) - 5000 K 
 • barwa biała zimna, dzienna (diody LED) - 6500 K
Barwa światła a Twój nastrój

Co to jest temperatura barwowa światła? 

Poszukując opraw oświetleniowych kieruj się głównie wyborem mocy zastosowanej żarówki oraz temperaturą barwową światła. Światło białe ogólnie określamy, jako białe ciepłe, białe neutralne lub białe zimne. Pewne jest to, że każde z nich w różny sposób wpływa na Twoje samopoczucie oraz postrzeganie Twojego otoczenia:

 • białe ciepłe wycisza nas, wprowadza w lepszy nastrój i ułatwia zrelaksować się
 • białe neutralne dodaje energii, która potrzebna jest nam do wydajnej pracy
 • białe zimne pobudza nas do działania, do pracy i sprzyja koncentracji

Ze światła sztucznego korzystamy często, zwłaszcza jesienią i zimą, dlatego też powinno ono być zręcznie dobrane do naszych potrzeb, naszej aktywności, a także do konkretnego pomieszczenia, w którym przebywamy.

Barwa światła a Twój nastrój

Jakie lampy (o jakiej temperaturze barwowej) są do kupienia w sklepie ePlafoniera?

Nowoczesne oprawy oświetleniowe LED mogą emitować ciepłe, neutralne, jak i zimne światło, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w  każdym pomieszczeniu. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni produkt. Posiadamy w sprzedaży różnego rodzaju oprawy oświetleniowe. Zastosowane są w nich zespolone moduły LED o temperaturze barwowej 3000 K, 4000 K, 5000 K lub 6500 K.

Dostępne są także lampy w których zastosowane żarówki z diodami LED są o określonej temperaturze barwowej (najczęściej 3000 K), ale możemy sami zdecydować i wymienić taką żarówkę na nową o innych parametrach Kelvina. Pozostałe lampy z mocowaniem żarówki tradycyjnym E14 lub E27 pozwalają nam samodzielnie zdecydować jaką żarówkę i do jakiego pomieszczenia zastosujemy.

 Mamy także lampy LED o zmiennej temperaturze barwy światła, a zmiany tej dokonujemy za pomocą przełącznika. Jako przykład proponujemy Ci serię lamp o nr katalogowym 2504 oraz 5616.

Jak rozróżnić temperaturę barwową światła?

Postać ciepła czy chłodna emitowanego światła określana jest za pomocą wyglądu barwowego lub temperatury barwowej. W kartach charakterystyki produktów LED podawana jest głównie w stopniach Kelvina (K). 

Prosta zasada, którą warto zapamiętać:

 1. Temperatura barwowa niższa (mniejsza wartość Kelvinów) - wygląd światła jest cieplejszy, ma więcej barwy żółtej
 2. Temperatura barwowa wyższa (większa wartość Kelvinów) - wygląd światła jest zimniejszy, ma więcej barwy niebieskiej.

Jaką temperaturę barwową światła dobrać do Twojego pomieszczenia?

Warto mieć na uwadze to, że źródła światła posiadają istotne parametry, które mogą całkowicie odmienić wygląd lub nastrój panujący w Twoim pomieszczeniu. Oko ludzkie czasami bywa zawodne, dlatego warto uwierzyć temu, co jest napisane w specyfikacji danej lampy. (K) – oznacza liczbę Kelvinów. Jest to jednostka temperatury barwowej.

Barwa światła a Twój nastrój

2500 K - 2800 K

Barwa światła a Twój nastrój

3000 K - 3500 K

Barwa światła a Twój nastrój

4000 K - 4500 K

Barwa światła a Twój nastrój

5000 K - 5500 K

Barwa światła a Twój nastrój

6000 K - 6500 K

Zauważ, że światło w jednych pomieszczeniach jest bardzo białe, intensywne, wręcz ma "chłodną barwę". Takie wnętrza wydają się być czyste, nowoczesne, eleganckie i przestronne.

Natomiast w innych pomieszczeniach światło jest bardziej żółte, ma ciepłą barwę. Takie wnętrza odbieramy jako bardziej przytulne, romantyczne, relaksujące.

Właściwy dobór barwy oświetlenia do danego pomieszczenia to niezwykle ważna rzecz. Szczególnie w naszym kraju, gdzie przez ponad 6 miesięcy w roku panuje pochmurna pogoda, i wcześnie zapada zmrok. Pamiętaj żeby w trakcie panujących na zewnątrz ciemności, wewnątrz naszych pomieszczeń zapewnić sobie spędzanie czasu przy odpowiednim oświetleniu.

Tutaj rodzi się to najważniejsze pytanie: Jakie lampy będą właściwe dla danego pomieszczenia? Jest ważne, aby dobrać je właściwie, gdyż barwa światła wpływa na nasze zdrowie, nastrój, wydajną pracę oraz wygląd przestrzeni, w której przebywamy.

Dlaczego barwa światła ma aż tak duże znaczenie?

Wpływ barwy światła na Twoje samopoczucie i nastrój jest olbrzymi. Źle dobrane oświetlenie sprawi, że w Twoim wnętrzu zapanuje nieprzyjazny nastrój, natomiast oświetlenie o dobrze dopasowanej barwie będzie oddziaływać korzystnie na Twoje samopoczucie.

Dobierając temperaturę oświetlenia musimy pamiętać o ważnej zasadzie: W żyrandolu z kilkoma punktami świetlnymi, stosujmy tylko jedną, barwę światła.

Światło białe ciepłe (2600 K - 3200 K)

Jest zbliżone do klasycznej żarówki. Dlatego z pewnością spodoba się osobom, które przyzwyczaiły się do starego oświetlenia. Dobrze się przy nim wypoczywa, nadaje wnętrzu przytulności, a nawet rozluźnia, wycisza i relaksuje. Temperaturę barwową ciepłą można umieścić w przedziale 2700 K - 3500 K. Ta niższa wartość charakteryzuje żarówki klasyczne o większym odcieniu żółtego.

Ciepła barwa wnosi do naszych pomieszczeń przyjemny nastrój. Doskonale nadaje się do miejsc, w których odpoczywamy, a co bardzo ważne nie męczy naszego wzroku. Ze względu na wytwarzanie przytulnej atmosfery modelowo sprawdza się w sypialni, salonie i jadalni. Ciepłe światło fenomenalnie uzupełnia aranżacje w stylu loft oraz wnętrza drewniane.

 • nie męczy wzroku
 • wyciszenie, wypoczynek
 • polepsza nastrój
 • relaksuje
 • wzmacnia kolory ciepła
 • osłabia kolory zimne

Światło białe neutralne (3600 K - 4200 K)

Ma właściwości pobudzające, równocześnie nie przekłamuje kolorów, dzięki czemu dobrze sprawdza się jako oświetlenie ogólne. Stosowane jest często w budynkach użyteczności publicznej i biurach. Znajdziesz je także w restauracjach typu fast food oraz w budynkach z dużą ilością szkła i stali. Temperaturę barwową neutralną można umieścić w przedziale 3500 K - 5000 K.

Barwa neutralna znakomicie sprawdzi się w Twojej łazience, na przykład nad lustrem, ponieważ najlepiej oddaje prawdziwy kolor naszej skóry. Pokój dziecięcy to równie dobre miejsce na umieszczenie lampy z barwą neutralną, szczególnie podczas zabawy.

Jak najbardziej realne odzwierciedlenie barw to dobra inwestycja w nasze dzieci. Jednak przed snem lepiej sprawdzi się barwa ciepła, która wycisza i relaksuje. Oświetlenie o barwie neutralnej, a także zimnej wydobywa naturalne kolory z otaczających nas ścian i przedmiotów, a ciepłe może je zniekształcać.

 • lekko pobudza
 • odpręża
 • lepsza koncentracja
 • wyższa wydajność
 • oddaje barwy naturalne
 • oddaje naturalnie kolor skóry

Światło białe zimne (5000 K - 6500 K)

Ma głównie właściwości, które dodają nam energii, jednocześnie sprawiają, że wzrasta nasza zdolność do koncentracji i motywacja do działania. Temperaturę barwową zimną można umieścić w przedziale powyżej 5000 K. Żarówki tego rodzaju są głównie zalecane w miejscach, w których nasza aktywność jest większa, zarówno ta umysłowa, jak i ruchowa, ponieważ nie powodują senności. A także doskonale sprawdzają się tam, gdzie wymagana jest duża jasność pomieszczeń.

Chłodne kolory znajdujące się w naszym otoczeniu przy zimnym świetle wydają się bardziej wyraziste, są szybciej zauważane przez ludzkie oko, wydają się być bardziej widowiskowe, a ciepłe słabną.

 • większa chęć do działania
 • lepsze skupienie
 • nie powoduje znużenia
 • wyższa wydajność
 • wzmacnia kolory zimne
 • osłabia kolory ciepłe

Urządzając własne mieszkanie, pamiętaj, aby umiejętne rozplanowanie punktów świetlnych było jednym z głównych celów.

Dobrze dobrana barwa światła stworzy przyjemny nastrój oraz polepszy atrakcyjność Twoich pomieszczeń. Jeżeli ważnym dla Ciebie jest urządzenie swoje mieszkania zgodnie z najnowszymi trendami lub o określonym designie, dodaj do niego oświetlenie, które mistrzowsko uwydatni jego charakter.

Warto wiedzieć, że zmieszanie barw ciepłych z zimnymi jest doskonałym rozwiązaniem, ale należy to zrobić w proporcjach korzystniejszych dla barw ciepłych.

Co to jest wskaźnik odwzorowania / oddawania barw?

wskaźnik odwzorowania / oddawania barw

Ta zmienna wyrażana jest za pomocą wskaźnika (CRI) Ra i określana ile dobrze postrzegane są barwy określonych przedmiotów. Jest on ważnym parametrów oświetlenia, a jego wykorzystanie polega na porównaniu w jakim stopniu światło sztuczne jest zbliżone do światła dziennego.

Jako wzór służy nam światło dzienne, które ma wartość współczynnika Ra = 100. Aby oko ludzkie widziało dobrze odwzorowane barwy w świetle sztucznym musimy jak najbardziej zbliżyć się do tej wartości. Im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej.

Wskaźnik ten umieszczany jest na opakowaniach żarówek - zwracajmy więc na niego uwagę. Bardzo często podawany jest na poziomie Ra 70 - 80. Im wartość niższa, tym gorsze odwzorowanie barw.

Jaką barwę światła zastosować w naszych pomieszczeniach?

Funkcjonalność naszego pomieszczenia zależy także od oświetlenia, aby to osiągnąć należy łączyć światła ciepłe z zimnym lub neutralnym.

Sypialnia – światło ciepłe

sypialnia - barwa ciepła

W sypialni powinniśmy zadbać o to, aby zrelaksować się i odpocząć, dlatego też barwa ciepła jest tą właściwą. Równie dobrym rozwiązaniem jest połączenie dwóch barw. Umieszczamy jako lampę główną na suficie z barwą neutralną lub zimną. Posłuży nam do wykonywania ogólnych czynności w sypialni. Natomiast przy łóżku umieszczamy kinkiet lub lampkę stojącą z barwą ciepłą.

Zobacz nasze lampy do sypialni
Salon – światło zimne i ciepłe

Salon – światło zimne i ciepłe

W salonie doskonałym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch barw światła. Na suficie umieszczamy światło główne jako żyrandol lub kilka lamp pojedynczych, a na ścianach bocznych światło dodatkowe - kinkiety lub reflektorki oraz tuby dające światło miejscowe i skupione na niedużej powierzchni. Lampy stojące podłogowe lub biurkowe dające światło miejscowe także stanowią trafione rozwiązanie świetlne. Oczywiście światło ogólne stosujemy z barwą zimną lub neutralną a światła dodatkowe z barwą ciepłą.

Zobacz nasze lampy do salonu
Kuchnia – światło zimne lub łączenie dwóch barw

Kuchnia – światło zimne lub łączenie dwóch barw

W oświetleniu kuchni ważnym jest, aby światło było jasne, a co za tym idzie jedzenie będzie wyglądało apetyczniej oraz czynności związane z jego przygotowaniem staną się łatwiejsze do wykonania. Zastosujmy barwę zimną lub neutralną, która pobudzi nas do działania i sprawi, że nasza kuchnia będzie nowoczesna.

Natomiast w miejscu spożywania posiłków, jeżeli jest oddzielne, zastosujmy kameralną barwę ciepłą. Przygotowane potrawy, gdy pada na nie światło o ciepłej dominancie wyglądają bardziej apetycznie. Ten podział kuchni za pomocą barwy światła na część przygotowywania posiłków i ich spożywania uatrakcyjni znacząco naszą przestrzeń kuchenno - jadalną.

Zobacz nasze lampy do kuchni
Pokój dziecięcy – światło zimne i ciepłe

Pokój dziecięcy – światło zimne i ciepłe

To pomieszczenie jest dużym wyzwaniem, aby dobrać jak najlepsze oświetlenie, gdyż jest pokojem zabaw i sypialnią jednocześnie. A co najważniejsze, to właśnie dzieciom powinniśmy zapewnić jak najlepszy komfort. Do aktywności bardziej zachęca światło o barwie neutralnej lub zimnej, czy podczas zabawy lub nauki sprawdzi się najlepiej, natomiast umieszczenie barwy ciepłej przy łóżku zapewni wypoczynek i zachęci do snu.

Zobacz nasze lampy do pokoju dziecięcego
Łazienka – światło zimne i neutralne

Łazienka – światło zimne i neutralne

W miejscach, w których nie przebywamy zbyt długo z powodzeniem stosujmy barwę chłodną. W każdej łazience – barwa światła powinna być, jak najbardziej biała i zbliżona do barwy dziennej. Jest to miejsce, gdzie najlepiej sprawdza się tonacja zimna. Należy jednak co ważne, dodać drugi rodzaj światła - neutralny, punktowy przy lustrze. Jako, że barwa neutralna doskonale oddaje prawdziwy kolor naszej skóry, a przy tym ułatwia wykonywanie takich codziennych czynności, jak golenie czy makijaż.

W łazience głównie przygotowujemy się do nowego dnia, ale jest jeden wyjątek, który podpowiada nam, aby zastosować barwę ciepłą. Wieczorem, gdy bierzemy relaksującą kąpiel.

Zobacz nasze lampy do łazienki
Gabinet / biuro – światło zimne

Gabinet / biuro – światło zimne

Temperatura barwowa powyżej 5000 K gwarantuje jaskrawe oświetlenie, które pobudza do działania i dodaje nam energii. Żarówki tego rodzaju są szczególnie zalecane do przestrzeni, w której wykonujemy pracę, z uwagi na fakt że nie powodują senności i znużenia. Co więcej sprawdzą się w pomieszczeniach, w których zapotrzebowanie na jasność jest wysokie. Zimną tonacją światła zapewnimy sobie wygodę i możliwie największą wydajność pracy.

Zobacz nasze lampy do biura / gabinetu
Hotel, restauracja – światło ciepłe, neutralne i zimne

Hotel, restauracja – światło ciepłe, neutralne i zimne

W tych miejscach możemy użyć wszystkich dostępnych rodzajów oświetlenia, a dobierając miejsca do tonacji światła kierujmy się prostą zasadą - jaki na oko ludzkie lub samopoczucie osób tam przebywających ma mieć wpływ. Przed wyborem barwy oświetlenia należy się zastanowić nad tym, czego oczekujemy od oświetlanej przestrzeni – czy ma podkreślać wystrój i styl wnętrza, czy ma relaksować lub pobudzać do działania.

Zobacz nasze lampy do hotelu i restauracji
Elewacja budynku – światło ciepłe i zimne

Elewacja budynku – światło ciepłe i zimne

Oświetlenie elewacji budynku może dodać atrakcyjny wygląd naszemu domowi właśnie nocą. Jest to bardzo pożądane działanie, które należy dobrze przemyśleć jeżeli chodzi o wybranie dobrych miejsc na umieszczenie lamp. Mogą one utworzyć przyciągający uwagę dodatek. Barwa ciepła jest najbardziej wskazaną. Chociaż użycie barwy neutralnej też można wypróbować.

Zobacz nasze lampy na elewację budynku

Wybrane dla Ciebie