Jak dobrać ilość światła do każdego pomieszczenia?

Porady oświetleniowe, czyli niezbędna porcja wiedzy

Jak dobrać ilość światła do każdego pomieszczenia? Światło ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób zaprojektujesz swoje wnętrze. Odpowiednio dobrana ilość światła wyeksponuje kolory w pomieszczeniach oraz nada im odpowiedni klimat. 

Z tego poradnika dowiesz się:

  W dzisiejszym wpisie dowiesz się więcej na temat doboru ilości światła do każdego pomieszczenia i odkryjesz oświetleniowe inspiracje do domu lub mieszkania. Na zdjęciu widoczna jest lampa betonowa z oferty naszego sklepu z oświetleniem.

    Co to jest Luks?

    Luks - natężenie oświetlenia, jako parametr określający warunki obserwacji dla ludzkiego oka. Dzięki niemu możesz zmierzyć ilość widocznego światła i natężenie oświetlenia na danej powierzchni. Przydatny jest do pomiaru ilości światła na określonym obszarze. Luks (lx) określany jest jako oświetlenie wywołane przez równomiernie rozłożony strumień świetlny o wartości równej 1 lumen (lm) padający na powierzchnię 1 m2,  1 lx = 1 lm / m2. Luksy - to intensywność światła, które faktycznie dociera na daną powierzchnię. Im więcej światła pada na otaczające nas przedmioty, tym oko ludzkie ma lepsze warunki widzenia i to jest oczywiste.

    Ale jaka powinna być ta optymalna ilość światła i jakie są z tym związane parametry, aby jak najlepiej postrzegać otoczenie? Słońce jest najsilniejszym i zarazem naturalnym źródłem światła jaki mamy i nie musimy się martwić o ilość i moc punktów świetlnych. Korzystaj z tego źródła światła jak najwięcej za dnia, natomiast wieczorem, gdy zapada zmrok zadbaj o ilość i jakość światła w Twojej przestrzeni życiowej, ponieważ te dwa parametry wpływają znacząco na Twój nastrój, na to jak się czujesz, jak pracujesz, i jak odpoczywasz.

    Wraz ze wzrostem natężenia światła wzrasta wydajność Twojej pracy, a przy pracach trudnych, wymagających większego wysiłku zdecydowanie szybciej powinieneś podnosić ilość natężenia, niż przy pracach łatwych. Szczególnie ważne jest, aby poziom natężenia oświetlenia był dostosowany do rodzaju wykonywanej pracy. W przeciwnym razie, nasilenie popełnianych błędów może spowodować poważne straty i doprowadzić do obniżenia wydajności pracy.

    Szukasz oświetlenia do domowego biura: lamp biurkowych, stojących lub kinkietów? Zobacz najczęściej wybierane przez klientów oświetlenie z tej kategorii - z oferty naszego sklepu ePlafoniera.

    Czym są lumeny?

    Lumeny określają jaką ilość światła wyemituje dana żarówka lub panel LED. Mając na uwadze moc żarówki - myśl o lumenach. Im większa ilość lumenów, tym lampa emituje więcej światła. Z tego właśnie powodu rzetelnym wskaźnikiem jest liczba lumenów, a nie moc źródła światła. Przeliczanie watów na lumeny jest jedynie formą umowną. Dużo zależy od technologii produkcji żarówki, a co za tym idzie rozbieżności mogą być znaczne. 

    Poniżej przybliżony przelicznik na lumeny, a to właśnie one wyrażają jak mocno świeci dane źródło światła.

    Lumeny - to całkowita ilość światła, jaką żarówka emituje we wszystkich kierunkach. Mając na uwadze moc żarówki - myśl o lumenach.

    Moc żarówki - to ilość faktycznie zużywanej przez nią energii elektrycznej.

    Przeczytaj także: Jak dobrać moc żarówki? Jak wymienić starą lampę na nową?

    Mając na uwadze moc żarówki - myśl o lumenach.

    Jak dobrać ilość światła do każdego pomieszczenia?

    Jak dobrać ilość światła do każdego pomieszczenia?

    Jak dobrać ilość światła do każdego pomieszczenia?

    Jak dobrać ilość światła do każdego pomieszczenia

    Czy można obliczyć, jaka ilość światła jest potrzebna w danym pomieszczeniu?

    Tak, można dokonać profesjonalnego pomiaru i obliczeń, ale można także zrobić to w sposób przybliżony, używając prostego przelicznika. Należy założyć, że pomieszczenie ma wysokość do 3m, a źródło światło jest ogólne z sufitu i świeci w dół. 

    Jaka ilość światła potrzebna jest w sypialni?

    Potrzebujemy niedużej ilości światła - 200 luksów/1m2. Otrzymamy to z 2W żarówki LED. Zakładając, że sypialnia ma 10m2, potrzebujemy w niej żarówki LED o mocy 20W.

    Odkryj lampy do sypialni

    Jaka ilość światła potrzebna jest w kuchni?

    Potrzebujemy dużej ilości światła w kuchni lub jadalni - 400 luksów/1m2 na stole kuchennym. Otrzymamy to z 4W żarówki LED na 1m2, zakładając, że kuchnia ma 10m2, potrzebujemy w niej żarówki LED o mocy 40W.

    Odkryj oświetlenie do kuchni i jadalni

    Jaka ilość światła potrzebna jest w salonie?

    Potrzebujemy dużej ilości światła w salonie - 400 luksów/1m2 podczas czytania. Otrzymamy to z 4W żarówki LED na 1m2, zakładając, że salon ma 20m2, potrzebujemy w nim żarówki LED o mocy 80W. Podczas wypoczynku i oglądania telewizji możemy zmniejszyć dwukrotnie.

    Jaka ilość światła potrzebna jest w gabinecie / biurze?

    Potrzebujemy bardzo dużej ilości światła w gabinecie i biurze - 500 luksów/1m2 lub więcej w strefie biurka. Otrzymamy to z 5W żarówki LED na 1m2, zakładając, że biuro ma 10m2, potrzebujemy w nim żarówki LED o mocy 50W.

    Jaka ilość światła potrzebna jest w łazience?

    Potrzebujemy dużej ilości światła w łazience - 400 luksów/1m2 lub więcej. Otrzymamy to z 4W żarówki LED na 1m2, zakładając, że łazienka ma 5m2, potrzebujemy w niej żarówki LED o mocy 20W.

    Jaka ilość światła potrzebna jest w pokoju dziecięcym? 

    Potrzebujemy dużej ilości światła do zabawy i nauki w pokoju dziecięcym - 400 luksów lub więcej. Otrzymamy to z 4W żarówki LED na 1m2, zakładając, że pokój ma 10m2, potrzebujemy w nim żarówki LED o mocy 40W. Należy przyjąć, że wyliczona w ten sposób ilość światła stanowi jedynie wartość orientacyjną.

    Poszukujesz oryginalnych lamp do pokoju dziecięcego i młodzieżowego? Zapoznaj się z naszą ofertą oświetlenia, poniżej kilka propozycji: lamp stojących, żyrandoli oraz plafonier.

     

    Omówiliśmy już: luksy, lumeny, moc - co zostało? Napięcie.

    Co to jest napięcie?

    Napięcie jest potrzebne żarówce do tego, aby świeciła. Jest nim różnica potencjału elektrostatycznego między dwoma punktami obwodu elektrycznego. Jednostką napięcia jest wolt [V]. W Europie i większości państw świata w gniazdkach występuje napięcie 230 V, oczywiście w naszych domowych gniazdkach elektrycznych wynosi ono także 230 V. Zapamiętaj - napięcie nie płynie. To prąd płynie, a czynnikiem powodującym przepływ prądu jest napięcie elektryczne i możemy je zmierzyć urządzeniem zwanym - woltomierzem. 

    ePlafoniera to sklep z oświetleniem do domu i ogrodu

    Niedokończona łazienka, powiewający nudą salon, a może źle dobrana barwa światła do sypialni? W ePlafoniera wiemy jak ujarzmić światło, wiemy co jest modne, ale też praktyczne. Już dziś zapraszamy Cię do naszego sklepu, a poniżej odkryj kilka inspiracji prosto z naszych kolekcji.

     

    Wybrane dla Ciebie

    Ostatnio oglądane