Jak dobrać ilość światła do każdego pomieszczenia?

Porady oświetleniowe, czyli niezbędna porcja wiedzy

Światło ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób zaprojektujesz swoje wnętrze. Odpowiednio dobrane oświetlenie wyeksponuje kolory w pomieszczeniach oraz nada im odpowiedni klimat.

Z tego poradnika dowiesz się:

  • Jak dobrać ilość światła do każdego pomieszczenia?
  • Co to jest luks?
  • Czym są lumeny?
  • Co to jest moc?
  • Co to jest napięcie?

Co to jest Luks?

Luks - natężenie oświetlenia, jako parametr określający warunki obserwacji dla ludzkiego oka. Dzięki niemu możesz zmierzyć ilość widocznego światła i natężenie oświetlenia na danej powierzchni. Przydatny jest do pomiaru ilości światła na określonym obszarze. Luks (lx) określany jest jako oświetlenie wywołane przez równomiernie rozłożony strumień świetlny o wartości równej 1 lumen (lm) padający na powierzchnię 1 m2,  1 lx = 1 lm / m2. Luksy - to intensywność światła, które faktycznie dociera na daną powierzchnię. Im więcej światła pada na otaczające nas przedmioty, tym oko ludzkie ma lepsze warunki widzenia i to jest oczywiste.

Ale jaka powinna być ta optymalna ilość światła i jakie są z tym związane parametry, aby jak najlepiej postrzegać otoczenie? Słońce jest najsilniejszym i zarazem naturalnym źródłem światła jaki mamy i nie musimy się martwić o ilość i moc punktów świetlnych. Korzystaj z tego źródła światła jak najwięcej za dnia, natomiast wieczorem, gdy zapada zmrok zadbaj o ilość i jakość światła w Twojej przestrzeni życiowej, ponieważ te dwa parametry wpływają znacząco na Twój nastrój, na to jak się czujesz, jak pracujesz, i jak odpoczywasz.

Wraz ze wzrostem natężenia światła wzrasta wydajność Twojej pracy, a przy pracach trudnych, wymagających większego wysiłku zdecydowanie szybciej powinieneś podnosić ilość natężenia, niż przy pracach łatwych. Szczególnie ważne jest, aby poziom natężenia oświetlenia był dostosowany do rodzaju wykonywanej pracy. W przeciwnym razie, nasilenie popełnianych błędów może spowodować poważne straty i doprowadzić do obniżenia wydajności pracy.

Czym są lumeny?

Lumeny określają jaką ilość światła wyemituje dana żarówka lub panel LED. Mając na uwadze moc żarówki - myśl o lumenach. Im większa ilość lumenów, tym lampa emituje więcej światła. Z tego właśnie powodu rzetelnym wskaźnikiem jest liczba lumenów, a nie moc źródła światła. Przeliczanie watów na lumeny jest jedynie formą umowną. Dużo zależy od technologii produkcji żarówki, a co za tym idzie rozbieżności mogą być znaczne. 

Poniżej przybliżony przelicznik na lumeny, a to właśnie one wyrażają jak mocno świeci dane źródło światła.

Lumeny - to całkowita ilość światła, jaką żarówka emituje we wszystkich kierunkach. Mając na uwadze moc żarówki - myśl o lumenach.

Moc żarówki - to ilość faktycznie zużywanej przez nią energii elektrycznej.

Przeczytaj także: Jak dobrać moc żarówki? Jak wymienić starą lampę na nową?

Mając na uwadze moc żarówki - myśl o lumenach.

Moc żarówki a ilość lumenów

Jak dobrać ilość światła do każdego pomieszczenia?

Jak dobrać ilość światła do każdego pomieszczenia

Czy można obliczyć, jaka ilość światła jest potrzebna w danym pomieszczeniu?

Tak, można dokonać profesjonalnego pomiaru i obliczeń, ale można także zrobić to w sposób przybliżony, używając prostego przelicznika. Należy założyć, że pomieszczenie ma wysokość do 3m, a źródło światło jest ogólne z sufitu i świeci w dół. 

Jaka ilość światła potrzebna jest w sypialni?

Potrzebujemy niedużej ilości światła - 200 luksów/1m2. Otrzymamy to z 2W żarówki LED. Zakładając, że sypialnia ma 10m2, potrzebujemy w niej żarówki LED o mocy 20W.

Odkryj lampy do sypialni

Jaka ilość światła potrzebna jest w kuchni?

Potrzebujemy dużej ilości światła - 400 luksów/1m2 na stole kuchennym. Otrzymamy to z 4W żarówki LED na 1m2, zakładając, że kuchnia ma 10m2, potrzebujemy w niej żarówki LED o mocy 40W.

Odkryj oświetlenie do kuchni i jadalni

Jaka ilość światła potrzebna jest w salonie?

Potrzebujemy dużej ilości światła - 400 luksów/1m2 podczas czytania. Otrzymamy to z 4W żarówki LED na 1m2, zakładając, że salon ma 20m2, potrzebujemy w nim żarówki LED o mocy 80W. Podczas wypoczynku i oglądania telewizji możemy zmniejszyć dwukrotnie.

Jaka ilość światła potrzebna jest w gabinecie / biurze?

Potrzebujemy bardzo dużej ilości światła - 500 luksów/1m2 lub więcej w strefie biurka. Otrzymamy to z 5W żarówki LED na 1m2, zakładając, że biuro ma 10m2, potrzebujemy w nim żarówki LED o mocy 50W.

Jaka ilość światła potrzebna jest w łazience?

Potrzebujemy dużej ilości światła - 400 luksów/1m2 lub więcej. Otrzymamy to z 4W żarówki LED na 1m2, zakładając, że łazienka ma 5m2, potrzebujemy w niej żarówki LED o mocy 20W.

Jaka ilość światła potrzebna jest w pokoju dziecięcym? 

Potrzebujemy dużej ilości światła do zabawy i nauki - 400 luksów lub więcej. Otrzymamy to z 4W żarówki LED na 1m2, zakładając, że pokój ma 10m2, potrzebujemy w nim żarówki LED o mocy 40W. Należy przyjąć, że wyliczona w ten sposób ilość światła stanowi  jedynie wartość orientacyjną.

Omówiliśmy już: luksy, lumeny, moc - co zostało? Napięcie.

Co to jest napięcie?

Napięcie jest potrzebne żarówce do tego, aby świeciła. Jest nim różnica potencjału elektrostatycznego między dwoma punktami obwodu elektrycznego. Jednostką napięcia jest wolt [V]. W Europie i większości państw świata w gniazdkach występuje napięcie 230 V, oczywiście w naszych domowych gniazdkach elektrycznych wynosi ono także 230 V. Zapamiętaj - napięcie nie płynie. To prąd płynie, a czynnikiem powodującym przepływ prądu jest napięcie elektryczne i możemy je zmierzyć urządzeniem zwanym - woltomierzem.