Ciepła czy zimna – jaka barwa światła do łazienki?

Łazienka to najczęściej niewielkie pomieszczenie, którego oświetlenie może okazać się trudnym wyzwaniem. Na wybór odpowiedniego światła wpływa bowiem bardzo wiele czynników, na które będziemy musieli zwrócić uwagę. W dzisiejszych czasach mamy jednak łatwy dostęp do różnego rodzaju lamp i innych możliwości, które dają nam duże pole do popisu. Możemy stworzyć naprawdę ciekawą aranżację, dostosowaną zarówno do naszych potrzeb, jak i stylu, w jakim zostało urządzone całe pomieszczenie. Niezwykle ważny jest również właściwy dobór barwy światła – ma ona bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, wzrok oraz pomaga w wykonywaniu codziennych czynności.

W dzisiejszym wpisie chcemy przedstawić Ci różne możliwości w zakresie oświetlenia łazienki, oraz spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, która barwa światła będzie lepsza, ciepła czy zimna?

Ciepła czy zimna – jaka barwa światła do łazienki?

Oświetlenie w łazience – światło ogólne

Nasza łazienka najlepiej prezentować się będzie, jeśli światło, kolor i styl urządzenia stworzą wspólną całość. W tym celu najlepiej zaplanować całą aranżację dokładnie dobierając poszczególne jej elementy. Możemy tutaj wyróżnić strefy oświetlenia takie jak: ogólne, kąpielowe i lustra. Oczywiście jest to bardzo uogólnione, ponieważ w każdym mieszkaniu łazienka posiadać będzie inną charakterystykę i nie zawsze będzie możliwość zastosowania wszystkich rozwiązań. Często decydujemy się po prostu na jedno z nich – wciąż jednak mamy spore możliwości.

Nowoczesna lampa sufitowa Bot na listwie z czterema małymi reflektorami wyposażonymi w żarówki LED, dającymi skupioną wiązkę światła białego o ciepłej barwie.

Ogólne oświetlenie do łazienki może przyjmować różne formy. Mimo że naturalnym wyborem wydawać się może żyrandol lub lampa wisząca, coraz częściej głównym źródłem światła zostają lampy ścienne. Jeżeli zdecydujemy się takie zamontować, musimy wybrać czy lepsza będzie barwa zimna, czy ciepła.

Rodzaj oświetlenia będzie miał bardzo duży wpływ na wygląd pomieszczenia, nasze codzienne funkcjonowanie oraz samopoczucie, warto więc dobrze rozważyć wszystkie opcje. Pomoże w tym temperatura barwowa, która określa, jak ciepłe jest dane światło. Wyrażana jest w Kelwinach, a im wyższa wartość, tym światło jest zimniejsze i bielsze.

Ciepła czy zimna – jaka barwa światła do łazienki?

Nowoczesny kinkiet poziomy Eliot doskonale sprawdzi się zarówno jako oświetlenie łazienkowe główne, jak i dekoracyjne. Ta klasyczna lampa ścienna o ponadczasowym charakterze zapewnia delikatną, białą, ciepłą barwę światła.

Jaka barwa światła do łazienki?

Jeśli w naszych wnętrzach dominują jasne, chłodne kolory i biel, do oświetlenia łazienki najlepiej sprawdzi się zimniejsze światło o temperaturze barwowej w przedziale 4000-5500K. Natomiast w przypadku gdy przeważa u nas ciepła kolorystyka mebli i kafelek, warto zastosować oświetlenie, gdzie dominuje barwa ciepła o wartościach 2700-3500K. Są to oczywiście jedynie wytyczne, które warto wziąć pod uwagę, lecz nie kierować się nimi całkowicie. Ostatecznie powinny zdecydować nasze własne preferencje.

Elegancki, perfekcyjne wykonany z wieloma dekoracyjnymi detalami kinkiet łazienkowy Huguenot o podwyższonym stopniu szczelności. Jego uniwersalny design sprawi, że świetnie sprawdzi się zarówno w łazienkach klasycznych, jak i nowoczesnych.

Oświetlenie lustra

Odpowiednie oświetlenie lustra znacznie ułatwia codzienną toaletę i wszystkie czynności pielęgnacyjne. Ważne jest jego równomierne rozmieszczenie, aby podczas przeglądania się nie padał przeszkadzający cień. Coraz częściej używa się w tym celu montowanych nad zwierciadłem nowoczesnych taśm LED – jest to rozwiązanie niezwykle efektowne, ale też ekonomiczne, ponieważ zużywa niewiele prądu. Wciąż jednak w przypadku umywalki królują kinkiety. Jest to bardzo uniwersalny wybór – występują one w różnych stylach, rozmiarach czy designie. Możemy zdecydować się na pojedynczy kinkiet zawieszony nad lustrem lub na dwa po jego bokach. Ważny będzie jednak dobór odpowiedniego światła najlepiej o temperaturze barwowej 4000K. To świetny wybór, ponieważ 4000K nie przekłamuje kolorów i na pewno sprawdzi się przy porannym robieniu makijażu lub wieczornej pielęgnacji. 

Ciepła czy zimna – jaka barwa światła do łazienki?

Minimalistyczny, ale bardzo elegancki kinkiet chromowany Payne doskonały do wnętrz w stylu nowojorskim, nowoczesnym, skandynawskim, neoklasycznym i retro. Zapewnia światło naturalne, idealne do podświetlenia lustra.

Współczynnik oddawania barw

Wybierając oświetlenie, możemy kierować się również współczynnikiem oddawania barw. Jest to skala, która określa, jak dobrze postrzegane są barwy oświetlonych przedmiotów. Wyrażany jest liczbą w przedziale od 1 do 100 – światło słoneczne ma współczynnik CRI 100, co oznacza, że kolory są całkowicie odwzorowane. Będzie to miało duże znaczenie na przykład przy nakładaniu makijażu – będziemy widzieć cerę w jej naturalnym odcieniu i ostateczny efekt bez żadnych przerysowań. Dobrej jakości oświetlenie w łazience powinno posiadać ten współczynnik przynajmniej na poziomie 80 CRI.

Designerska lampa betonowa wisząca na linkach Concrete line sprawdzi się wspaniale jako ciepłe światło nad wanną.

Strefa kąpielowa

Kolejnym bardzo ważny aspektem aranżacji łazienkowej jest oświetlenie kąpielowe. Nie posiada ono tak funkcjonalnego zastosowania, dlatego będzie ono służyć głównie jako oświetlenie dekoracyjne, a podwieszone nad wanną stanowić będzie strefę relaksu i wyciszenia. Dlatego najlepiej wykorzystać w tym celu ciepłe światło LED które zapewni doskonałe oświetlenie punktowe.

Należy pamiętać również o wysokim wskaźniku szczelności IP ponieważ Twoje oprawy narażone będą one na kontakt z wodą i stałe działanie wilgoci.

 

 Ciepła czy zimna – jaka barwa światła do łazienki?

Romantyczna lampa wisząca Falmouth wprowadzi do Twojej łazienki wspaniały klimat, zachwycając swoją elegancją i wystawnością.

Oświetlenie do łazienki – stwórz własną niezapomnianą aranżację

Wracając do najważniejszego pytania, z naszego tytułu – jak dobrać oświetlenie do łazienki? Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek rozjaśniło Ci sprawę, nie ma jednak jednej konkretnej odpowiedzi. Natężenie i kolor światła musi być dostosowany do rodzaju łazienki, naszych oczekiwań i funkcji, jaką ma spełniać.

Zimne światło pobudza do pracy, barwa neutralna jest najbardziej zbliżona do światła dziennego, a więc będzie najbardziej naturalna, natomiast barwa ciepła daje uczucie komfortu, co sprzyja relaksowi i wyciszeniu. Poza barwą dochodzi przecież jeszcze natężenie światła, co również będzie grało ogromną rolę w ostatecznej aranżacji łazienki.

Ciepła czy zimna – jaka barwa światła do łazienki?

Wszystko, czego potrzebujesz, aby odpowiednio zaplanować oświetlenie do łazienki, znajdziesz w naszym internetowym sklepie z lampami ePlafoniera. Posiadamy szeroki wybór produktów, a stale dostosowując naszą ofertę, bierzemy pod uwagę aktualne trendy oświetleniowe. W naszym asortymencie znajdziesz lampy wykonane zarówno w nowoczesnym minimalistycznym stylu, jak i klasyczne eleganckie kinkiety czy żyrandole. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą – ePlafoniera.

Wyposażasz łazienkę i szukasz umywalki, wanny czy też baterii prysznicowej? Postaw na uniwersalny, minimalistyczny design i najwyższą jakość wykonania armatury łazienkowej. Zobacz bogatą ofertę sklepu internetowego Frapeti.pl

Wybrane dla Ciebie

Ostatnio oglądane