Oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego — jak oświetlić dom na zewnątrz

Czym i w jaki sposób oświetlić dom z zewnątrz? Jakie światło najlepiej sprawdzi się w ogrodzie, jakie na tarasie, a jakie przed drzwiami wejściowymi? Czy zewnętrzne oświetlenie domu jest równie ważne, co lampy znajdujące się wewnątrz? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Lampy zewnętrzne na dom — jaką pełnią funkcję

Bardzo często spotkać się można ze stwierdzeniem, że zewnętrzne oświetlenie domu nie jest konieczne przy projektowaniu domu. Nic bardziej mylnego. Oświetlenie domu z zewnątrz to coś więcej niż tylko dekoracyjne światło padające przed drzwiami wejściowymi. Jakie funkcje pełni nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu?

Bezpieczeństwo

Odpowiednio umieszczone oświetlenie zewnętrzne na dom zwiększy nasze poczucie bezpieczeństwa i pozwoli bezproblemowo poruszać się po całej posesji. Jeśli zdecydujemy się wykorzystać oświetlenie zewnętrzne domu z czujnikiem ruchu, to zapewni nam ono większe poczucie kontroli — uruchomi się bowiem za każdym razem, gdy wyczuje jakiś ruch (zwłaszcza ten niepożądany).

Bezproblemowe poruszanie się 

Wieczorne wyjście do piwnicy po ulubione przetwory lub próby otwarcia drzwi wejściowych, kiedy na podwórku panują jeszcze poranne ciemności stają się czynnościami bezproblemowymi, jeśli zdecydujemy się na oświetlenie zewnętrzne domu. Oczywiście, można pomóc sobie latarką, ale o ile łatwiej nam będzie, gdy stałe źródło światła oświetli nam drzwi wejściowe i ścieżki na posesji.

Funkcja estetyczna

Oświetlenie zewnętrzne domu pełni także funkcję estetyczną. Bezpieczeństwo jest ważne, ale powinno iść w parze z chęcią wyeksponowania najbardziej atrakcyjnych punktów naszej posesji. Piękno tarasu, ogrodu czy alejek możemy pokazać poprzez właściwy dobór oświetlenia zewnętrznego budynku. 

Oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego — jak oświetlić dom na zewnątrz

Lampa ścienna idealnie prezentuje się w dzień i wieczorem na tle budynku oraz ogrodzenia. Znajdziesz ją w ofercie naszego sklepu internetowego ePlafoniera!

 

Pomysł na oświetlenie zewnętrzne domu — o czym należy pamiętać

Przed rozpoczęciem montażu oświetlenia na zewnątrz budynku dobrze byłoby zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

  • Nie kieruj strumienia światła wprost na okna swojego domu.
  • Dostosuj odpowiednią barwę światła.
  • Nad bramą wjazdową nie umieszczaj lampy dającej oślepiające światło.
  • Pamiętaj o klasę szczelności oświetlenia tzw. IP (lampy mają odpowiednio oznaczony poziom szczelności, to jest ochrony przed wodą, kurzem czy pyłem).

Oświetlenie na zewnątrz domu — jak zamontować

Lampy na zewnątrz budynku należy odpowiednio zamontować — tak, aby spełniały swoje funkcje.

W zależności od tego, na jakie oświetlenie się zdecydujemy, to każde z nich umieszcza się w całkiem inny sposób. Jeśli wybierzemy konkretny model lampy, to w środku opakowania powinna znajdować się dokładna instrukcja montażu. Wykonując ją krok po kroku, na pewno uda nam się bezproblemowo zainstalować lampę zewnętrzną nad drzwiami wejściowymi, w ogrodzie czy wzdłuż alejki. Przy bardziej zaawansowanym montażu warto zlecić to zadanie profesjonaliście.

Oświetlenie domu zewnętrzne — propozycje rozmieszczenia

Jakie oświetlenie na zewnątrz domu sprawdzi się najlepiej? Na pewno trzeba zastanowić się, które miejsca chcemy wyeksponować i oświetlić. Dobrze byłoby także dopasować zewnętrzne światła do stylu, w jakim został urządzony dom. Dzięki temu całość będzie prezentowała się dostojnie i atrakcyjnie pod kątem wizualnym.

Drzwi wejściowe

Dobrze dobrane światło nad drzwiami wejściowymi jest konieczne, aby oświetlić budynek od zewnątrz. W tym wypadku — aby światło znajdowało się zarówno nad drzwiami, jak również oświetlało schody wejściowe — najlepiej wybrać dającą mocny, jasny i rozproszony blask. Nad wejściem do domu możesz także umieścić kinkiety, które aranżacyjnie pasować będą do przedniej części posesji. Wybierając lampę nad drzwi wejściowe, zwróć uwagę, aby nie przeszkadzała ona w ich otwieraniu.

  Oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego — jak oświetlić dom na zewnątrz
Lampa zewnętrzna LED podświetli efektowanie każde wejście, bramę czy murek ogrodowy.

Brama

W oświetleniu przed bramą dobrze sprawdzą się lampy najazdowe, a więc takie, które zwiększają bezpieczeństwo jazdy samochodem i są na tyle odporne, że nie zniszczą się, jeśli przypadkowo najedziemy na nie kołami pojazdu. Można umieścić je na całej długości podjazdu do bramy, aby utworzyły atrakcyjnie wyglądającą, świetlną drogę.

Oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego — jak oświetlić dom na zewnątrz

Zaletą wyżej zaprezentowanej lampy najazdowej jest bezpieczne dla dzieci i zwierząt zasilanie 12V, wysoka jakość oraz łatwość montażu.

Taras

Spędzanie letnich wieczorów na tarasie to sama przyjemność. Ciepłe, łagodne światło oczek umieszczonych w podłodze stworzy odpowiedni nastrój do odpoczynku. Lampa umiejscowiona na ścianie domu da mocniejsze źródło światła i doskonale sprawdzi się, jeśli będziemy chcieli poczytać książkę lub zjeść posiłek z bliskimi.

Ogród i alejki

Odpowiednio dobrane oświetlenie ogrodowe wydobędzie ze znajdujących się w nim roślin to, co mają najpiękniejszego do zaoferowania. Tutaj ważna jest jakość, a nie ilość. Warto zatem zastanowić się i wybrać te jego części, które — odpowiednio oświetlone — urzekną przytulną i tajemniczą atmosferą. Jak to zrobić?

  • Ogrodowe alejki zjawiskowo wyglądać będą, jeśli po obu ich stronach umieścisz nowoczesne lampy stojące.
  • Chcąc wyeksponować wybrane rośliny, krzewy i drzewa, ustaw w ogrodzie małe punkty świetlne, na przykład reflektory ogrodowe, które oświetlą rośliny od dołu.

Oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego — jak oświetlić dom na zewnątrz

Reflektor kierunkowy sprawdzi się idealnie do podświetlenia krzewów i pozostałych roślin w Twoim ogrodzie. Ten model znajdziesz w naszym sklepie ePlafoniera.pl!

Oświetlenie zewnętrzne domu — podsumowanie

Zewnętrzne oświetlenie domu daje nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także jest elementem dekoracyjnym całej posesji. Odpowiednio wybrane i umieszczone pozwoli nam bezpiecznie poruszać się po ogrodowych alejkach, bez obaw wjechać samochodem do garażu po zmroku, a także spędzić przyjemny wieczór na tarasie w otoczeniu bliskich nam osób.

Wybrane dla Ciebie

Ostatnio oglądane