Jaka barwa światła do kuchni — ciepła czy zimna

Na jaką barwę światła — ciepłą czy zimną — najlepiej się zdecydować, wybierając oświetlenie do kuchni? Co będzie pomocne w wyborze? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania i tym samym pomóc w podjęciu decyzji odnoszącej się do barwy światła w oświetleniu kuchennym.

Barwa światła kuchennego — czym kierować się przy wyborze

Przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie, jaka barwa światła do kuchni sprawdzi się najlepiej, warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest barwa światła. Zależy ona od temperatury barwowej podawanej w Kelwinach (K). Im wyższa wartość, tym kolor światła będzie zimniejszy. Przedstawia się to następująco:

Barwa ciepła

Barwa neutralna

Barwa chłodna (zimna)

Poniżej 3300 K

3300 K - 5000 K

Powyżej 5000 K

Co ciekawe, barwa światła możliwa jest do rozróżnienia gołym okiem. Ciepłe światło zbliżone jest do koloru żółtego. Wpływa także na nasz umysł — czujemy się odprężeni i zrelaksowani. Zimne światło z kolei podobne jest do chłodnego błękitu i sprawia, że próbujemy bardziej się skupiać na danej czynności. Wszystkie źródła światła (również światło LED do kuchni) mają dokładną informację o temperaturze barwowej na opakowaniu lub dołączonej do niego ulotce.

Jakie światło do kuchni — podpowiadamy, co wybrać

Każde pomieszczenie w domu czy mieszkaniu musi mieć odpowiednio dopasowaną barwę światła. Jest ona odpowiedzialna za nastrój i atmosferę we wnętrzach. Źle dobrana negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie i produktywność — właśnie dlatego odpowiednia barwa światła do kuchni jest tak ważnym elementem podczas planowania aranżacji całego wnętrza. Właściwie dopasowane światło kuchenne ma sprawić, że nasza kuchnia będzie funkcjonalna i praktyczna. Zobacz, jakie światło do kuchni (ciepłe czy zimne) wybrać.

Jakie oświetlenie do kuchni — ciepłe czy zimne

Aby nasza kuchnia była funkcjonalna, warto umieścić w niejkilka źródeł światła w strategicznych punktach. Prawidłowo wybrana barwa światła w kuchni pozwoli nam bez większych problemów wykonywać codzienne czynności w tym pomieszczeniu.

Oświetlenie centralne

Jakie światło w kuchni jest najważniejsze? Bez dwóch zdań jest to oświetlenie centralne, a więc to, które montuje się po środku pomieszczenia. Jego zadaniem jest rozpraszanie światła po całej powierzchni wnętrza. Takie światło najpierw odbija się od sufitu, a dopiero potem obejmuje swym blaskiem całą kuchnię. Pozwala to uniknąć niepożądanego efektu cieni na ścianie. Do oświetlenia centralnego zdecydowanie powinno się wybrać ciepłe światło. Kuchnia mała dobrze będzie wyglądać z pojedynczą lampą wiszącą. W kuchni dużej zaś — zwłaszcza tej połączonej z jadalnią lub mającą wyspę kuchenną — sprawdzi się spot na listwie odpowiednio umieszczonych na suficie lub dwie lampy wiszące (nad stołem jadalnym/wyspą kuchenną oraz w kuchni).

Nasza propozycja do małej kuchni to pojedyncza lampa wisząca kula ze szklanym kloszem oraz wykończeniem w kolorze czarnym. Kule królują aktualnie w trendach wnętrzarskich i coraz częściej staje się topowym elementem wielu aranżacji mieszkaniowych.

Nasz propozycja do dużej kuchni to trzy lampy wiszące w stylu skandynawskim, które mają możliwość ustawienia kierunku światła za pomocą magnesu zamontowanego na przewodzie. To idealny model do kuchni ciemnych, w których potrzebujesz dużej ilości światła, aby dobrze oświetlić wyspę kuchenną, stół jadalniany lub blat.

 Ciepłe światło w centralnej części kuchni sprawi, że cała przestrzeń będzie przytulna i ciepła. Tą barwą podkreślisz również charakter tych miejsc i sprawisz, że ich wygląd będzie atrakcyjny. W takim otoczeniu wspólne posiłki będą smakowały wyjątkowo dobrze. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na barwę ciepłą w kuchni w oświetleniu centralnym?

  • Ta barwa ma działanie uspokajające, dlatego będzie odpowiednia dla osób, które gotowaniem wyciszają silniejsze emocje, takie jak złość czy gniew.
  • Ciepłe światło idealnie podkreśli poszczególne elementy wystroju wnętrza, zwłaszcza te wykonane z drewna.

Zobacz nasze wyjątkowe i ponadczasowe modele oświetlenia do kuchni i jadalni. Wiele z nich znajdziesz w kilku opcjach kolorystycznych, kształtach i co najważniejsze w różnych cenach. Poszukaj stylowych lamp dla siebie!

Oświetlenie robocze

Jeśli oświetlenie centralne o ciepłej barwie dba o przytulną i rodzinną atmosferę w kuchni, tak oświetlenie robocze odpowiada za funkcjonalność tego pomieszczenia. W trakcie gotowania czy przygotowywania posiłków najczęściej stajemy tyłem do głównego źródła światła — oświetla ono wówczas nasze plecy, a blat roboczy jest zaciemniony. Biorąc pod uwagę fakt, że w kuchni korzystamy z ostrych przedmiotów, to dobra widoczność w miejscu pracy w kuchni powinna być naszym priorytetem. Z tego właśnie powodu tak ważne jest oświetlenie blatów kuchennych. Tego typu źródła światła umieszcza się najczęściej pod szafkami kuchennymi. Tutaj sprawdzi się mocne światło o barwie najlepiej neutralnej. Zimne światło do kuchni nie będzie odpowiednim wyborem, ponieważ:

  • szybko męczy wzrok,
  • sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać ponuro i „surowo”,
  • dania nie będą wyglądać w nim tak apetycznie, jak w świetle neutralnym,
  • nie da tak jasnego światła, jak światło neutralne.

Światło ciepłe czy zimne do kuchni — podsumowanie

Odpowiednio oświetlona kuchnia to gwarancja dobrego samopoczucia oraz bezpiecznego przyrządzania potraw. Co w takim razie będzie najlepsze — światło zimne czy ciepłe do kuchni? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od naszych preferencji i upodobań. Pamiętać jednak należy, że w kuchni warto połączyć kilka źródeł światła o różnej barwie — tak, aby prawidłowo dopasowane oświetlenie każdego dnia wyciągało z naszej kuchni to, co w niej najlepsze.

Wybrane dla Ciebie

Ostatnio oglądane