Oświetlenie przedpokoju — co wybrać

Prawidłowe oświetlenie przedpokoju jest równie ważne, co odpowiednie dopasowanie źródła światła w innych pomieszczeniach. Jeśli zastanawiasz się, jakie oświetlenie do przedpokoju sprawdzi się najlepiej, to zapoznaj się z naszym poradnikiem. Podpowiemy Ci, na co zwracać szczególną uwagę, wybierając światło do przedpokoju.

Oświetlenie do przedpokoju — na co zwrócić uwagę

Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, które widzimy po wejściu do mieszkania czy domu. To także wnętrze, w którym witamy gości; miejsce, gdzie zostawiamy okrycia wierzchnie oraz gdzie łączą się ścieżki do pozostałych pokoi. Biorąc pod uwagę te aspekty, odpowiedni dobór oświetlenia do przedpokoju jest szczególnie ważny.

Oświetlenie do przedpokoju musi pasować aranżacyjnie do pozostałych pomieszczeń i znajdujących się w nich źródeł światła. Do przedpokoju rzadko także dociera światło dzienne, dlatego tak ważne jest zaaranżowanie w nim odpowiedniego oświetlenia. Będzie to miało duży wpływ na:

 • estetykę pomieszczenia,
 • komfort jego użytkowania (przy zakładaniu i zdejmowaniu butów czy kurtek),
 • nasze bezpieczeństwo (zwłaszcza, gdy przedpokój jest połączony ze schodami).

Przedpokój oświetlenie — wielkość i kształt pomieszczenia

Jakie oświetlenie do przedpokoju będzie najlepsze, jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość i kształt tego pomieszczenia?

Mały przedpokój

Małych przedpokojów nie warto oświetlać lampami wiszącymi, które — po pierwsze — mogłyby utrudniać przemieszczanie się, a po drugie — przeszkadzałyby w otwieraniu szafy czy komody. Nie sprawdzą się tu także lampy stojące, które niepotrzebnie zajmowałyby niewielką przestrzeń. W przedpokoju niewielkich rozmiarów najlepiej umieścić plafon dający przyjemne, rozproszone światło.

Oświetlenie przedpokoju — co wybrać

Długi i wąski przedpokój

Mając w mieszkaniu czy domu długi i wąski przedpokój, dobrze będzie zaaranżować oświetlenie w taki sposób, aby na ścianie znalazło się kilka osobnych źródeł rozproszonego światła. Lampy powinny być w jednym stylu, aby całość wyglądała estetycznie i była do siebie dopasowana. Doskonale sprawdzą się lampy wiszące i kinkiety bądź też — umieszczona na całej długości przedpokoju — listwa oświetleniowa.

Oświetlenie przedpokoju — co wybrać

Lampa wisząca stylizowana na lampion to propozycja do dużych przedpokoi. W metalowej oprawie umieszczonych zostało sześć żarówek - świeczek przepięknie, które świetnie wyglądają zarówno przy włączonym, jak i wyłączonym świetle.

 

Jaka barwa światła do przedpokoju — ciepła czy zimna

Oświetlenie w przedpokoju wiąże się także z wyborem odpowiedniej barwy światła. Wyboru należy dokonać w taki sposób, aby światło w tym pomieszczeniu:

 • pasowało do stylu, w jakim urządzono pozostałe pokoje,
 • eksponowało najważniejsze punkty tego wnętrza.
 •  

  Wybierając określoną barwę światła do przedpokoju, zadbaj o to, aby była ona jednakowa dla całego pomieszczenia. Połączenie różnych barw może dać wrażenie chaosu i braku spójności. Konieczne będzie zwrócenie uwagi na to, czy wnętrze ma dostęp do światła naturalnego. Jeśli do naszego przedpokoju przez większą część dnia wpada światło dzienne, to znacznie lepszym wyborem będzie światło zimne. W przypadku przedpokoju, który znajduje się z dala od okien, a co za tym idzie — nie ma dostępu do światła naturalnego (dobrym przykładem będzie chociażby mieszkanie w bloku) — to wybierzmy żarówki ze strumieniem światła o barwie ciepłej. Takie rozwiązanie sprawi, że przestrzeń będzie bardziej przytulna i komfortowa.

  Barwa ciepła

  Barwa ciepła w przedpokoju pomoże stworzyć przytulną przestrzeń, która będzie zapraszać do wejścia do pozostałej części mieszkania. Doskonale sprawdzi się w przedpokojach urządzonych w stylu klasycznym, skandynawskim, eklektycznym czy rustykalnym. Ciepłe światło bardzo lubi się z drewnem i ciepłymi kolorami.

  Oświetlenie przedpokoju — co wybrać

  Barwa ciepła i wybrana lampa wisząca, która idealnie oświetli Twój przedpokój. Ten model wybierz, jeśli szukasz oświetlenia w stylu klasycznym, retro lub skandynawskim.

  Barwa zimna

  W barwie zimnej pięknie wyglądać będą przedpokoje urządzone w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym. W tym wypadku będziemy mieli wrażenie czystości i przejrzystości pomieszczenia. Zimny strumień światła zaakcentuje najistotniejsze punkty przedpokoju, na przykład duże lustro.

  Oświetlenie przedpokoju — co wybrać

  Kinkiety z jedwabnym kloszem prezentują barwę zimną. Wybierz je, jeśli w Twoim wnętrzu przeważa styl minimalistyczny.

  Jak oświetlić przedpokój — podsumowanie

  Wybierając oświetlenie do przedpokoju, nie możemy brać pod uwagę wyłącznie tego, co w danej chwili jest modne w aranżacji wnętrz. Zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar i kształt tego pomieszczenia w naszym domu czy mieszkaniu, pełnioną przez niego funkcję oraz to, czy ma ono dostęp do naturalnego źródła światła. Istotne będzie też dopasowanie oświetlenia przedpokoju do stylu, w jakim urządzono pozostałe pokoje. Dobrze dobrane oświetlenie do przedpokoju pozwoli wydobyć z niego to, co najlepsze.

  Wybrane dla Ciebie

  Ostatnio oglądane