Oświetlenie biurka — cztery zasady, o których musisz pamiętać

Nie bez przyczyny ustawiamy biurko najbliżej okna — z pewnością z własnego doświadczenia wiemy bowiem, że najefektywniej pracuje nam się przy świetle naturalnym. Korzystanie wyłącznie ze światła dziennego nie jest jednak możliwe. Właśnie dlatego tak ważne jest prawidłowe oświetlenie biurka. Na co zwrócić uwagę przed zakupem lampy? Jakich zasad przestrzegać, aby nasza przestrzeń do pracy była funkcjonalna i komfortowa w codziennym użytkowaniu? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Oświetlenie biurka — cztery zasady, o których musisz pamiętać

Oświetlenie biurka — na co zwrócić uwagę?

Odpowiednie oświetlenie biurka z komputerem sprawi, że będziemy bardziej produktywni w czasie wykonywania poszczególnych zadań. Poza tym zatroszczymy się też o własne zdrowie i dobre samopoczucie — źle dobrane źródło światła sprawia, że oczy męczą się szybciej, a przez to może boleć nas głowa. Wybierając oświetlenie biurka, wystarczy trzymać się kilku niżej opisanych zasad, aby mieć pewność, że całą swoją uwagę skoncentrujemy na określonym działaniu. Zobacz, czym należy kierować się przy wyborze lampki biurkowej.

Po pierwsze — właściwa barwa światła

Wybierając oświetlenie na biurko, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią barwę światła. Od niej bowiem w dużym stopniu zależeć będzie, jak sztuczne źródło światła wpłynie na nasz wzrok i samopoczucie, a co za tym idzie — wydajność w trakcie pracy. Do lampki biurkowej na pewno nie sprawdzi się żarówka ze światłem, które pobudza do działania. Musimy zatem wybrać takie światło, które pomoże nam się skupić i skoncentrować na wyznaczonych zadaniach, a także nie będzie nadmiernie męczyło naszego wzroku. Ciepła tonacja może wywołać uczucie senności, a bardzo zimna szybko zmęczy wzrok. Najlepszym wyborem będzie białe światło o chłodnej barwie zawierające więcej niebieskiego składnika.

 

Po drugie — ile lumenów do pracy przy biurku?

Ilość emitowanego światła wyrażana jest w lumenach (lm). Tutaj zasada jest prosta — im więcej lumenów, tym więcej światła da nam żarówka. Zalecane natężenie światła do oświetlenia biurka do pracy mieści się w przedziale 500-1000 lm. Zbyt duża moc żarówki będzie niepotrzebnie razić w oczy, a zbyt mała sprawi, że będzie za ciemno w miejscu pracy. Zawsze możemy także zdecydować się na oprawę świetlną mającą ściemniacz, który umożliwi nam szybkie dostosowanie jasności do naszych preferencji.

Do oświetlenia biurka wybierz żarówkę Smart WiFi z funkcją ściemniania, która ma 680 lm. Inne żarówki w przedziale 500-1000ml znajdziesz na naszej stronie.

Po trzecie — prawidłowe ustawienie lampki na biurku

Jak oświetlić biurko z komputerem, biorąc pod uwagę aspekt właściwego ustawienia lampki? Źródło światła na pewno powinno znajdować się w odległości około 35 centymetrów od blatu biurka. Taka odległość zapewni równomierne doświetlenie całej powierzchni roboczej. Ważna jest także kwestia tego, którą ręką piszemy — jeśli jesteśmy praworęczni, to źródło światła powinniśmy umieścić z lewej strony. U osób leworęcznych z kolei lampka biurkowa powinna być ustawiona po prawej stronie. Dzięki temu strumień światła nie zostanie zasłonięty. Jeśli na naszym biurku nie ma miejsca na lampkę, możemy zdecydować się na zakup lampy stojącej z regulowanym ramieniem lub lampy z uchwytem, którą przymocujemy do biurka.

Metalowa lampa z uchwytem Arte, którą bez trudu przymocujesz do niewielkiego biurka, nie zajmując na nim cennej powierzchni. Klosz w uniwersalnym, czarnym kolorze wpasuje się swoim wyglądem do każdego domowego biura.

Po czwarte — nie zapominajmy o wyglądzie

Gdy już zadbamy o wszystkie kwestie związane z funkcjonalnością oświetlenia biurka, powinniśmy pomyśleć także o wyglądzie lampy. Dobrze byłoby dopasować ją do wystroju, w jakim zostało urządzone nasze domowe biuro czy miejsce do nauki naszego dziecka. Dobrze dobrane oświetlenie nie tylko pomoże nam pracować lepiej i z większym zaangażowaniem, ale także stworzy niepowtarzalny klimat we wnętrzu. Poniżej przedstawiamy dwie propozycje lamp z naszego asortymentu, które — naszym zdaniem — doskonale podkreślą charakter pomieszczenia do pracy czy nauki.

Oświetlenie biurka — cztery zasady, o których musisz pamiętać

Nowoczesna lampka biurkowa Ball zachwyca minimalizmem: mleczną, szklaną kulą  i kolorową, matową podstawą dostępną w 7 kolorach.

Oświetlenie biurka — cztery zasady, o których musisz pamiętać

Metalowa lampa Provence wykonana została ze stali. Regulowane ramię oraz możliwość dowolnego ustawienia klosza sprawią, że będziemy mogli ustawić odpowiedni kąt padania źródła światła przy biurku.

O czym jeszcze warto pamiętać przed wyborem oświetlenia biurka?

  • Energooszczędność — zdecyduj się na nowoczesną lampę LED, która zużywa zdecydowanie mniej energii i świeci dużo dłużej niż tradycyjna żarówka, a co za tym idzie — pozwala nam zaoszczędzić pieniądze.
  • Bezpieczeństwo — wybierając oświetlenie do biurka, pamiętaj o tym, aby miało ono wszystkie wymagane certyfikaty związane z bezpieczeństwem oraz było wykonane z trwałych materiałów.

Jak oświetlić biurko — podsumowanie

Przy biurku spędzamy naprawdę sporą część dnia — pracujemy, uczymy się. Biorąc to pod uwagę, warto dobrze zastanowić się przed wyborem odpowiedniego oświetlenia do biurka. Pamiętajmy, że lampkę do tego pomieszczenia wybieramy przede wszystkim pod kątem funkcjonalności, a dopiero potem wyglądu. Wysokiej jakości lampy do biurka od znanych i cenionych producentów znajdziesz w sklepie internetowym z oświetleniem ePlafoniera.

Wybrane dla Ciebie

Ostatnio oglądane