Jak oświetlić wysokie pomieszczenie w domu?

Wysokie pomieszczenia nie należą do rzadkości — wciąż spotkać je można w przestrzeniach loftowych oraz starych kamienicach. Aby dobrze zaprojektować tego typu wnętrza i podkreślić ich atuty, trzeba dopasować odpowiednie lampy, które dawać będą wystarczającą ilość światła. Jakie lampy do wysokich pomieszczeń sprawdzą się najlepiej? Jak dopasować je do stylu, w którym urządziliśmy dom? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Jak oświetlić wysokie pomieszczenie w domu?

Lampy do wysokich pomieszczeń — na co zwrócić uwagę?

Wysoki sufit daje nam naprawdę wiele możliwości, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz — umożliwia taki rozkład pomieszczenia i jego elementów dekoracyjnych, na jaki nie moglibyśmy sobie pozwolić przy mniejszych pokojach. Już sam w sobie wygląda okazale, a dodatkowo dobrane oświetlenie tylko wydobędzie z niego, to co najlepszego może nam zaoferować. W miejscach z wysokim sufitem możemy zainstalować wielkie, designerskie, nietypowe i okazałe oprawy oświetleniowe — nie ogranicza nas bowiem przestrzeń.

Lampy wiszące do wysokich pomieszczeń — czego unikać?

Prawdą jest, że wysokie pomieszczenia dają wiele możliwości aranżacyjnych, jednak bywają także problematyczne. Prawidłowe oświetlenie takiej przestrzeni wymaga mocnego źródła światła zainstalowanego w odpowiednim miejscu. Lampy wiszące do bardzo wysokich pomieszczeń spełniają oczywiście funkcję estetyczną i są oświetleniem centralnym, jednak nie mogą być jedynym źródłem światła. Przed wyborem lampy trzeba też pamiętać o tak podstawowych kwestiach, jak czyszczenie oraz wymiana żarówek.

Oświetlenie centralne i dodatkowe

Wysokie pomieszczenia w domu wymagają dwóch rodzajów oświetlenia — centralnego i dodatkowego. Centralne swym łagodnym blaskiem oświetli sporą powierzchnię, dodatkowe zaś będzie pomocne tym miejscom, do których główne źródło światła nie będzie docierało. Warto pamiętać o tym, aby oba rodzaje oświetlenia współgrały ze sobą w kwestii estetycznej — tak, aby zachowana została spójność aranżacyjna. Jako centralne źródło światła najczęściej wybierane są pięknie zdobione żyrandole o rozłożystych formach dających spektakularny efekt wizualny. Dodatkowym źródłem światła w wysokim pomieszczeniu mogą być lampy podłogowe lub kinkiety umieszczone równomiernie na całej powierzchni, lub w wybranych miejscach we wnętrzu. Będą dopełniały główne źródło światła i pod względem funkcjonalnym, i estetycznym.

Oświetlenie do wysokich pomieszczeń — propozycje od ePlafoniery

Lampy sufitowe do wysokich pomieszczeń powinny być tak dobrane, aby kierowały źródło światła na sufit i oświetlały wnętrze z tak zwanego odbicia. Zapoznaj się z naszymi propozycjami lamp do wysokich pomieszczeń. W zestawieniu tym uwzględniliśmy wiele rodzajów stylów w mieszkaniach oraz różne upodobania aranżacyjne.

Żyrandole do wysokich pomieszczeń

Żyrandole do wysokiego pomieszczenia to najczęściej wybierany rodzaj oświetlenia do tego typu wnętrz. Sprawdzi się on najlepiej we wnętrzach wysokich i reprezentacyjnych — podkreśli ich charakter i nada wyjątkowego klimatu. Nowoczesne żyrandole o ciekawych formach będą doskonale wyglądać we wnętrzach w stylu industrialnym, klasycznym czy rustykalnym. Miłośnicy ekskluzywnych wnętrz i stylu eklektycznego z pewnością upodobają sobie klasyczne modele żyrandoli z kryształów.

Industrialny żyrandol Fulton jest elegancki i nietuzinkowy — składa się na niego siedem drucianych kloszy. Sprawdzi się w każdym wysokim pomieszczeniu urządzonym w stylu loftowym, skandynawskim, ale też nowoczesnym czy vintage.

 

Zapierający dech w piersiach — tak krótko opisać można kryształowy żyrandol Lucia. Lampa ma wyjątkowe wykończenie: kryształy Bauhinia,  oksydowane srebro ręcznie malowane, stal oraz lniany abażur. Żyrandol zawisnąć może we wnętrzach nowojorskich czy glamour.

Jak jeszcze można oświetlić wysokie wnętrze?

Nie jesteś miłośnikiem bogato zdobionych żyrandoli? Nie ma problemu! Do wysokiego pomieszczenia możesz wybrać klasyczną lampę wiszącą z jednym kloszem. Dobrym rozwiązaniem, które pełnić będzie nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną będą duże lampy zwisające z sufitu na długich przewodach przyciągające uwagę niecodziennym designem.

Jak oświetlić wysokie pomieszczenie w domu?

Dwukolorowa lampa betonowa zachwyca ascetycznym i minimalistycznym wyglądem. Lampa wisi na przewodzie o długości 120 cm, wykonana jest z dwóch elementów betonowych, które można wybrać spośród 5 kombinacji kolorystycznych i 6 kolorów przewodu. Z pewnością cieszyć będzie oczy miłośników skandynawskiego, klasycznego czy nowoczesnego stylu.

Lampy podłogowe i kinkiety jako dodatkowe źródło światła

Pamiętając o tym, że wysokie pomieszczenie powinno mieć dwa rodzaje źródeł światła, ustawmy w naszym domu lub mieszkaniu lampę podłogową z ciekawym, nietuzinkowym kloszem. Dodatkowe światło zapewnią nam także kinkiety będące zarówno pomocą (na przykład do czytania), jak i dekoracją (umieszczone na przykład nad kominkiem). Ten rodzaj lampy będzie stylowym i funkcjonalnym rozwiązaniem do wysokiego wnętrza.

Jak oświetlić wysokie pomieszczenie w domu?

Lampa podłogowa Kami w stylu Tiffany została wykonana ręcznie z kawałków różnokolorowego szkła i swoim wyglądem przypomina witraż. Będzie wyglądała pięknie we wnętrzach w stylu art deco, retro oraz vintage.

Jak oświetlić wysokie pomieszczenie w domu?

Czarny kinkiet Soho swoim minimalistycznym wykonaniem podkreśli wnętrza w stylu industrialnym. Łamane, regulowane ramię lampy umożliwia ustawienie jej tak, aby świeciła w wybrany przez nas obszar.

Oświetlenie do wysokich pomieszczeń — podsumowanie

Wysokie wnętrza będą prezentować się stylowo i efektownie, jeśli zatroszczymy się o odpowiedni dobór oświetlenia. O wystarczającą ilość światła, urzekający wygląd i niepowtarzalny nastrój zadbają lampy wiszące do wysokich pomieszczeń. Szeroki wybór tego typu produktów znajdziesz w sklepie internetowym z oświetleniem ePlafoniera. Nasze lampy łączą w sobie elegancję z funkcjonalnością.

Wybrane dla Ciebie

Ostatnio oglądane