Jak podłączyć kinkiet? Instrukcja krok po kroku

Bez względu na to czy mieszkamy w dużym przestronnym domu, czy niewielkim mieszkaniu – w obu przypadkach kluczową rolę odgrywa oświetlenie. Bez niego niemożliwe byłoby komfortowe wykonywanie codziennych czynności, a także sam efekt wizualny z pewnością nie byłby taki, o jakim marzyliśmy. Typów lamp jest mnóstwo, a do jednych z najchętniej kupowanych należą oczywiście kinkiety. Pomimo że proces dokonywania wyboru bywa często nie lada wyzwaniem, aby wszystko było dobrane do siebie stylistycznie, to jedną z największych trudności stanowi nic innego jak montaż. Dlatego, aby choć trochę ułatwić Ci to zadanie, zebraliśmy kilka najważniejszych na ten temat wskazówek.

Jak podłączyć kinkiet? Instrukcja krok po kroku

Co jest potrzebne, aby podłączenie kinkietu przebiegało po naszej myśli?

W momencie gdy wiemy, jak postępować krok po kroku cały proces montażu przebiega niezwykle szybko, płynnie i bez większych komplikacji. Trudność występuje wtedy gdy zamiast w pierwszej kolejności zapoznać się instrukcją i zadbać o odpowiednie przygotowanie przechodzimy od razu do podjęcia próby podłączania kinkietu. 

Grunt to posiadać pod ręką to, co niezbędne, zatem upewnij się, że dysponujesz m.in.:

 • próbnikiem napięcia;
 • śrubokrętem;
 • śrubami i kołkami;
 • obcęgami;
 • wkrętarką;
 • wiertarką udarową.

Dopiero gdy uznasz, że jesteś już w pełni gotowy, aby zabrać się za pracę, przejdź do kolejnego etapu. W innym razie nawet gdy będziesz wiedział, jak podłączyć kinkiet to będzie Cię to kosztowało mnóstwo nerwów i stresu. Zapewne i Ty nie lubisz robić pauzy montażowej spowodowanej brakiem jakiegoś narzędzia. Udanie się do sklepu w takich momentach z pewnością nie jest niczym przyjemnym.

Jak podłączyć kinkiet? Instrukcja krok po krokuCzarny nowoczesny kinkiet ze szklaną kulą to niezwykle uniwersalna opcją, którą możemy dopełnić aranżację salonu, sypialni, a nawet przedpokoju.

Jak zamontować kinkiet? Praktyczne wskazówki

To od czego powinniśmy zacząć to przede wszystkim podkreślenie, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego jeśli obawiasz się, że coś przeoczysz lub czujesz się niepewnie podczas majsterkowania – poproś kogoś o pomoc. Oczywiście nie musisz koniecznie dzwonić po elektryka, możliwe, że  ktoś z Twoich bliskich lub znajomych bazując na naszej instrukcji, także będzie w stanie poradzić sobie z montażem. To, co jest równie istotne to fakt, że jest ona uniwersalna, a więc sprawdzi się bez względu na to czy posiadasz kinkiety szklane, metalowe, czy jakiekolwiek inne.

Zatem dla wszystkich, którzy lubią brać sprawy w swoje ręce, przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku jak podłączyć kinkiet.

 • Wyłączenie bezpieczników
 • To od czego powinniśmy zaczynać większość prac związane z elektryką to przede wszystkim wyłączenie bezpieczników. Aby poczuć się pewniej, warto skorzystać z próbnika, aby sprawdzić, czy rzeczywiście prąd już nie przepływa w danych przewodach.

 • Mocowanie płytki montażowej
 • Gdy wiesz już, gdzie chciałbyś, aby znajdował się kinkiet, warto dokładnie odmierzyć to miejsce i zakreślić. Następnie przyłóż do ściany nasadę lampy i zaznacz ołówkiem otwory. Musisz być bardzo precyzyjny, ponieważ w wyznaczonych przez Ciebie miejscach należy wywiercić otwory na kołki rozporowe. Po tym wszystkim można przykręcić podstawę kinkietu, wykorzystując w tym celu śrubokręt.

  Jak podłączyć kinkiet? Instrukcja krok po kroku

  Podwójny kinkiet do łazienki to świetna propozycja dla tych, którzy stawiają na praktyczne i jednocześnie designerskie rozwiązania.

 • Podłączenie przewodów
 • To, co wielu przeraża najbardziej to etap podłączania przewodów do kostki elektrycznej. Na samym początku konieczne jest usunięcie z przewodów kawałka izolacji, która znajduje się na długości ok. 5 mm. Kostka charakteryzuje się posiadaniem dwóch lub trzech otworów, które jak się domyślasz, przeznaczone są na przewody. Dostępne miejsce jest dedykowane na: przewód fazowy, czyli L (czarny lub brązowy), przewód zerowy, czyli N (niebieski), a w niektórych sytuacjach także przewód ochronny, czyli PE (zielony lub żółty). Po dopasowaniu przewodów należy dokręcić śruby. 

 • Montaż kinkietu
 • Przyłóż lampę do wywierconych otworów, schowaj przewody tak, aby nie wystawały, a następnie wkręć śrubę w przygotowany na samym początku otworze.

 • Wkręcanie żarówki
 • Na tym etapie wystarczy wkręcić żarówkę, włączyć bezpiecznik i sprawdzić podłączenie kinkietu do prądu – czy rzeczywiście działa tak jak powinien.

  Jeśli lampa świeci, oznacza to tylko jedno – cały proces przebiegł po naszej myśli. Ten krok moglibyśmy uznać jako ostatni, jednak jeśli interesuje Cię podłączenie kinkietu do kontaktu, koniecznie czytaj dalej.

  Jak podłączyć kinkiet? Instrukcja krok po kroku

  Mosiężny kinkiet Mona to idealny przykład oświetlenia, które pełni również funkcję dekoracyjną.

  Podłączenie kinkietu pod wyłącznik – dodatkowy krok

  Na wszystkich, którym zależy, aby dowiedzieć się, jak podłączyć kinkiet do włącznika mamy dobrą wiadomość – jest to niezwykle proste i szybkie do wykonania. Istotną kwestią jest przede wszystkim posiadanie przewodu z włącznikiem, który należy podłączyć do kostki w lampie. Aby zadbać o względy wizualne, może być konieczne wywiercenie niewielkich otworów, w których będzie możliwe ukrycie przewodu. Dzięki temu wszystko będzie estetycznie przylegało do ściany.

  Podsumowanie najważniejszych informacji o tym jak zamontować kinkiet na ścianie

  Choć temat nie wydaje się zbyt skomplikowany, to jednak zlekceważcie niektórych aspektów, może przynieść nam sporo nieprzyjemności, dlatego warto nieco bardziej utrwalić pewne wiadomości.

  • Po pierwsze – podłączenie kinkietu powinno się odbywać tylko po uprzednim wyłączeniu zasilania.
  • Po drugie – pierwszym i najważniejszym etap prac jest przygotowanie i zweryfikowanie czy posiadamy wszystkie niezbędniki.
  • Po trzecie – gdy czujemy się niepewnie przy pracy z przewodami, zamiast ryzykować, zdecydujmy się na pomoc kogoś doświadczonego.

  Jeśli wciąż nie znalazłeś idealnej lampy ściennej, którą chciałbyś ozdobić swoje wnętrze, koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu z lampami ePlafonierakinkiety drewniane, szklane a może metalowe? Wszystko cokolwiek zechcesz.

  Wybrane dla Ciebie

  Ostatnio oglądane