Oświetlenie obrazów 🖼 – o tym jak zrobić to prawidłowo by osiągnąć zamierzony efekt

Dekoracje ścienne są w stanie odmienić nasze wnętrze o niemal 180 stopni. Ich popularność wynika nie tylko z estetycznych względów, ale także szeregu możliwości, na jakie możemy sobie pozwolić bez konieczności rezygnowania z wolnej przestrzeni w naszym mieszkaniu. Dodatkowo przemyślanie rozmieszczone obrazy z odpowiednio dobranym oświetleniem są w stanie optycznie podwyższyć sufit. Nie musimy być właścicielami galerii sztuki, aby czuć potrzebę wyeksponowania ulubionych obrazów. Tak naprawdę w ten sposób możemy podkreślić to, na czym najbardziej nam zależy np. podróże, bliskie relacje czy hobby – cokolwiek kochasz i uwiecznisz na zdjęciu, z pewnością jest warte szczególnej uwagi. Zostań z nami do końca i dowiedz się jak oświetlić obraz na ścianie oraz jakie rozwiązania mogą Ci w tym pomóc.

Oświetlenie obrazów – o tym jak zrobić to prawidłowo by osiągnąć zamierzony efekt

Czym oświetlić obraz na ścianie? 🖼

Możliwości uwydatnienia fotografii na ścianie jest wiele, natomiast nie ulega wątpliwości, że spotykane lampy do oświetlenia obrazów to najczęściej tak naprawdę tradycyjne lampy ścienne czy kinkiety. Szeroki wybór asortymentu sprawia, że ciężko jest wybrać odpowiednie dla nas rozwiązanie – bo tak właściwie, jakie powinno ono być? Sprawa jest o tyle prosta, że nie musisz poszukiwać żadnych specyficznych wariantów, to co jednak ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia satysfakcjonującego końcowego efektu to kształt lampy. 

W przypadku zdecydowania się na oświetlenie obrazów czy luster warto sięgnąć po lampy charakteryzujące się podłużną i smukłą konstrukcją, która jest na tyle delikatna, że jedynie podkreśla dekorację, pełniąc rolę drugorzędną. I w pewnym sensie właśnie to jest w tym wszystkim najtrudniejsze, aby dobrać oświetlenie w taki sposób, by nie zdominowało naszego obrazu. Nie oznacza to, że nie możemy zaszaleć z designem, jednak we wszystkim należy zachować umiar – tym razem w szczególności.

 

Oświetlenie obrazów – o tym jak zrobić to prawidłowo by osiągnąć zamierzony efekt

Biała ścienna lampa LED nad obraz dzięki czystości i wyrazistości koloru możemy uzyskać niezwykły efekt kontrastu. 

Jak oświetlić obraz na ścianie? Praktyczne wskazówki

Od czego zacząć proces podświetlenia obrazu? Przede wszystkim od rozplanowania przestrzeni. Jeśli dekoracja znajduje się już na ścianie, nie mamy zbyt wielu możliwości, natomiast gdy jesteśmy jeszcze na etapie szukania dla niej najlepszego miejsca, warto postarać się zadbać o symetrię. Gdy krok ten mamy za sobą i zdjęcie jest już powieszone czas przejść do montażu oświetlenia. W skrócie cały proces przebiega tak:

  1. wyłączenie bezpieczników;
  2. poluzowanie śrub przy kostce zaciskowej;
  3. podłączenie przewodów;
  4. zamocowanie lampy wykorzystując do tego odpowiednie śruby;
  5. włączenie bezpieczników.

Nie wydaje się to zbyt skomplikowane jednak z uwagi na własne bezpieczeństwo jeśli nie czujesz się pewnie i na siłach, zamiast ryzykować, skorzystaj z pomocy fachowca.

Wskazówka montażowa – co warto zrobić, aby oświetlenie obrazu było efektowne

Wspomnieliśmy wcześniej, że umieszczenie dekoracji ściennej w centralnych częściach jest jednym ze sprawdzonych rozwiązań, na tej samej zasadzie odbywa się montaż oświetlenia obrazów. Należy je mocować bezpośrednio na środku i kilka centymetrów powyżej obrazu. Trudność pojawia się wtedy gdy fotografia jest sporych i dość niestandardowych rozmiarów. W takich sytuacjach jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiednio dużej lampy ściennej, można zdecydować się na kilka mniejszych i umieścić je w równej od siebie odległości.

Oświetlenie obrazów – o tym jak zrobić to prawidłowo by osiągnąć zamierzony efektMosieżny kinkiet Trevo to opcja, dzięki której nie tylko oświetlimy obraz, ale i stworzymy we wnętrzu przytulny klimat.

Jaką technologię wybrać do podświetlenia obrazu?

Bez wątpienia najczęściej wybierane do pełnienia roli oświetleniowej obrazu są lampy LED, jednak fakt ten wcale nie oznacza, że musisz się wyłącznie do nich ograniczać. Wszystko zależy od Twoich preferencji, zastosowanego stylu i efektu, jaki chcesz uzyskać. Popularność technologii LED wynika przede wszystkim z możliwości stworzenia delikatnej i spójnej aranżacji. Dodatkowo są one opracowywane w taki sposób, aby wyróżniały się wąską i prostą konstrukcją – w sam raz nad obraz.

Lampy LED i ich trzy najważniejsze zalety:

  • mniejsze zużycie energii niż w przypadku klasycznych żarówek;
  • wytrzymałość;
  • trwałość.

Rodzaj oświetlenia obrazu a jego ramka – czy materiał ma znaczenie?

Jeśli zależy nam na osiągnięciu wprost perfekcyjnie uzupełniającej się aranżacji, w której żaden element nie jest wynikiem przypadku – nie możemy pominąć kwestii tworzywa. W zależności od tego, na jakie ramki się zdecydujemy np. bambusowe, drewniane, szklane czy aluminiowe, będziemy bazować na nieco innym asortymencie lamp obrazowych. Oczywiście nie oznacza to, że wykorzystane materiały muszą być takie same, natomiast kluczowe dla osiągnięcia satysfakcjonującego rezultatu będzie ich dopasowanie do siebie.

Oświetlenie obrazów – o tym jak zrobić to prawidłowo by osiągnąć zamierzony efekt

Lampa ścienna w stylu Tiffany Quoizel – niekonwencjonalna i niezwykle ciekawa forma oświetlenia, którą możemy uzupełnić dekorację ścienną.

Jakiego koloru wybrać lampę, aby podkreślić piękno obrazu?

Na końcowy efekt wizualny poza samym rodzajem zamontowanej lampy wpływ ma również jej kolor oraz barwa światła. Jeśli chcemy, aby podświetlenie obrazu było subtelne, powinniśmy unikać produktów o intensywnym i barwnym designie, najlepiej sprawdzają się te w odcieniach: szarości, czerni, bieli i brązu. Pamiętaj jednak, że nie musisz się wyłącznie do nich ograniczać, jeśli w Twoim mieszkaniu królują wyraziste kolory, to możesz wybrać coś spójnego

Aspekt związany z barwą światła jest znacznie bardziej skomplikowany. Jeżeli sięgniemy po białe albo zimne światło podkreślimy rzeczywiste kolory obrazu, naotmiast gdy zdecydujemy się na ciepłe lub żółte – wnętrze stanie się bardziej przytulne i klimatyczne, jednak kosztem jakości i wyrazistości barw zdjęcia.

Wszystkich miłośników pięknych i designerskich rozwiązań zapraszamy do naszego sklepu internetowego z lampami ePlafoniera.   

Wybrane dla Ciebie

Ostatnio oglądane