Oświetlenie tarasu drewnianego – kilka wskazówek o tym co zrobić, aby było klimatycznie i praktycznie

Nic nie jest w stanie stworzyć przytulniejszego i bardziej magicznego klimatu podczas letniego wieczoru niż światło. Bez wątpienia gwieździste niebo to jedna z największych dekoracji naszego ogrodu, jednak poza nią niezwykle ważną rolę odgrywają lampy. Ich wybór jest naprawdę szeroki, a sam proces dobrania odpowiedniej do zastosowanej na naszym drewnianym tarasie stylistyki bywa niesamowicie czasochłonny i męczący. Naturalność sama w sobie jest piękna, ale dziś powiemy Ci, w jaki sposób możesz zaplanować oświetlenie tarasu drewnianego, aby ją podkreślić – poza aspektami wizualnymi uwzględnimy również te funkcjonalne.

Oświetlenie tarasu drewnianego – kilka wskazówek o tym co zrobić, aby było klimatycznie i praktycznie

 

Oświetlenie na taras drewniany – od czego zacząć jego rozplanowywanie?

Najprostsze decyzje to te, które wynikają z naszego dobrze przemyślanego planu. Jeśli dokładnie zdefiniujemy nasze potrzeby, a także określimy efekty, jakie chcemy osiągnąć, znacznie łatwiej nam będzie podejmować kolejne napotykane na drodze zakupowej decyzje. Z tego względu pomyśl m.in. o tym czy oświetlenie tarasu drewnianego ma służyć wyłącznie odpoczynku na hamaku, spotkaniom ze znajomymi czy organizowaniu domowych imprez, podczas których będą królować planszówki. Może wydawać się to mało ważny aspekt, jednak ma on ogromne znaczenie dla natężenia światła, jakie będzie dla nas najodpowiedniejsze

Poza określeniu funkcji tarasu polecamy stworzyć na kartce papieru jego projekt, w którym uwzględnisz punkty, na których oświetleniu najbardziej Ci zależy. Znacznie łatwiej sobie coś wyobrazić i wybrać dla siebie najdogodniejszą opcję gdy rozważymy przynajmniej kilka z nich.

Oświetlenie tarasu drewnianego – kilka wskazówek o tym co zrobić, aby było klimatycznie i praktycznie

Kwadratowa lampa najazdowa zewnętrzna LED niedrogie rozwiązanie na efektowne wykończenie drewnianego tarasu.

Spójność aranżacji – taras drewniany a oświetlenie. Czy warto eksperymentować?

Poszukując idealnego oświetlenia na taras drewniany, nie w sposób nie wspomnieć o jego aranżacji. Najczęściej wychodzi się z założenia że jeśli dany obszar został urządzony w jakimś konkretnym stylu, to zdobiące go dodatki powinny być z nim w 100% spójne. Bez wątpienia doskonale uzupełniające się elementy to gwarancja stworzenia nie tylko przyjemnego dla oka efektu wizualnego, ale także odprężającego klimatu. Jednakże wcale nie oznacza to, że skoro jesteś posiadaczem drewnianego tarasu, to powinieneś bazować wyłącznie na drewnianym asortymencie. Istnieje mnóstwo uniwersalnych rozwiązań świetlnych, które tworzą niesamowite kompozycje z niemalże każdym stylem np. rustykalnym, minimalistycznym, klasycznym, nowoczesnym czy skandynawskim. Im więcej przykładowych inspiracji przejrzysz, tym więcej możliwości dostrzeżesz.

Techniczne aspekty oświetlenia na tarasie drewnianym. Design to nie jedyna ważna kwestia

Podczas dokonywania wyboru wiele osób kieruje się głównie wyglądem danego produktu, co oczywiście nie jest żadnym zaskoczeniem, w końcu zależy nam, aby wszystko dobrze się prezentowało. Natomiast zdecydowanie nie powinien być to jedyny brany pod uwagę czynnik, przez którego pryzmat dokonujemy konkretnego zakupu

Lampy na drewniany taras i ich barwa światła 

Mając na uwadze oświetlenie tarasu drewnianego, to jego ważnym aspektem jest intensywność i barwa światła. Aby uwidocznić piękno tworzywa, a jednocześnie stworzyć przytulną atmosferę najczęściej poleca się lampy o neutralnej lub ciepłej barwie światła. Oczywiście nie wynika to z przypadku – dzięki nim znacznie łatwiej się odprężyć i wyciszyć, w przeciwieństwie do zimnego światła, które pobudza do działania. Poza tym jeśli zamierzamy spędzać na tarasie naprawdę sporo czasu na różnych aktywnościach, to warto rozważyć zakup kilku lamp.

Oświetlenie tarasu drewnianego – kilka wskazówek o tym co zrobić, aby było klimatycznie i praktycznie

Jeśli chcesz, aby na Twoim tarasie było zielono i przytulnie to wisząca lampa ogrodowa Elba w formie donicy z ładowarką jest tym, czego szukasz.

Klasa szczelności, czyli o tym co zapewni trwałość podświetlenia tarasu

Jeśli rozważasz zakup jakiejkolwiek lampy, to z pewnością natknąłeś się na informacje dotyczące klas szczelności. Za co dokładnie odpowiadają? To dość proste – wyróżniamy kilka klas szczelności, które mówią o tym, w jakim stopniu dany produkt jest odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne. W związku z tym, że oświetlenie na tarasie drewnianym jest szczególnie narażone na kontakt z wodą, pyłem i innymi zanieczyszczeniami należy sięgnąć, po których lampy IP wynosi co najmniej 44

Tych, którzy chcieliby zgłębić wiedzę na ten temat i poznać pozostałe dostępne klasy szczelności i ich specyfikację zachęcamy do zapoznania się z artykułem poświęconemu w całości temu zagadnieniu – “Klasa szczelności – o czym świadczy i jakie ma znaczenie przy wyborze oświetlenia?”.

Jakie może być oświetlenie tarasu drewnianego? Wiele ciekawych lamp i inspiracji

Zapewne i Ty doskonale zdajesz sobie sprawę z tego jak różnorodny asortyment dostępny jest w sklepach oświetleniowych. Bez względu na to czy poszukujesz lampy wiszącej, stojącej czy podłogowej – z łatwością znajdziesz to czego szukasz. Oświetlenie tarasu drewnianego może odbywać się na różne sposoby, dlatego zebraliśmy dla Ciebie kilka godnych polecenia rozwiązań i przykładowych inspiracji.

Oświetlenie podłogi na drewnianym tarasie

Jednym z kilku najpopularniejszych rozwiązań świetlnych będący praktyczną formą dekoracji są lampy podłogowe. Dzięki temu, że są dostępne w różnych wariantach, jesteśmy w stanie znaleźć coś minimalistycznego rzucającego światło w linii prostej lub nieco bardziej nowoczesnego np. reflektor, który możemy ustawić według własnych potrzeb. Poza tym w ten sposób oprócz stworzenia przytulnego klimatu zwiększamy komfort poruszania się po zmroku – np. wyznaczając drogę.

Oświetlenie tarasu drewnianego – kilka wskazówek o tym co zrobić, aby było klimatycznie i praktycznie

Ogrodowa lampa podłogowa wpuszczana doświetl swój taras w klimatyczny, ale i subtelny sposób.

Stojące lampy na drewniany taras

To, co większość klientów docenia w stojących lampach to przede wszystkich ich łatwość montażu i szereg możliwości. Gdy tylko poczujemy potrzebę zmiany, z łatwością możemy je przenieść w inne miejsce. W przypadku drewnianego tarasu najlepiej spisują się na jego obrzeżu wyznaczając granice lub przy ławce tworząc przyjemny klimat podczas rozmów.

Oświetlenie tarasu drewnianego – kilka wskazówek o tym co zrobić, aby było klimatycznie i praktycznie

Stojąca lampa ogrodowa solarna na drewnianych nogach dzięki możliwości ładowania, jesteśmy w stanie cieszyć się z dodatkowego źródła światła, gdziekolwiek chcemy. 

Lampy wiszące i plafony

Oświetlenie na drewniany taras może się również składać z wiszących lamp lub plafonów. Jedyną ważną w tym przypadku kwestią jest posiadanie zadaszenia. Jeśli zależy nam na otrzymaniu rozproszonego i intensywnego światła zdecydowanie warto rozważyć tę opcję. 

Oświetlenie tarasu drewnianego – kilka wskazówek o tym co zrobić, aby było klimatycznie i praktycznie

Lampa tarasowa wisząca w stylu boho z ładowarką to niezwykle minimalistyczne rozwiązanie, które tworzy zgraną kompozycję z naturalnymi tworzywami.

Kinkiety dodatkowe oświetlenie drewnianego tarasu

Z kinkietami sprawa jest o tyle prosta, że nie musimy się zbyt długo zastanawiać, gdzie je umieścić. Z pewnością każdy z nas znajdzie odrobinę wolnego miejsca na ścianie. Takim zabiegiem oprócz otrzymania dodatkowego źródła światła możemy w klimatyczny sposób uwidocznić naturalne tworzywo oraz drzwi prowadzące do wewnątrz.

Oświetlenie tarasu drewnianego – kilka wskazówek o tym co zrobić, aby było klimatycznie i praktycznie

Lampa ścienna zewnętrzna w postaci czarnego kinkietu dzięki dość uniwersalnemu designowi ta opcja sprawdza się w każdych okolicznościach.


Zainteresowały Cię powyższe aranżacje? Po więcej pomysłów zapraszamy do naszego sklepu z lampami ePlafoniera – mnóstwo możliwości najwyższej jakości.

Wybrane dla Ciebie

Ostatnio oglądane