Montaż żyrandola – jak zrobić to dobrze?

Proces montażu żyrandola może wydawać się dość skomplikowany, jednak gdy już zapoznamy się ze wskazówkami – staje się on niezwykle prosty. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik o tym, na co należy zwrócić uwagę podczas instalacji żyrandola, a także jak zrobić to dobrze, abyś i Ty był w stanie sobie z tym poradzić bez pomocy fachowca. 

Decydując się na montaż żyrandola pamiętaj o bezpieczeństwie

Zanim zabierzesz się za montaż żyrandola, koniecznie upewnij się, czy przewody nie są pod napięciem . Jak to zrobić? Najlepiej po prostu przestawić dźwignię w skrzynce z bezpiecznikami tak, aby wyłączyć prąd w całym mieszkaniu. Jeśli doskonale wiesz, który przewód będzie podłączony do lampy, możesz rozłączyć tylko ten konkretny obwód instalacji, natomiast w tej kwestii nigdy nie zdawaj się wyłącznie na swoją intuicję – poziom ryzyka jest zbyt wysoki.

Montaż żyrandola – jak zrobić to dobrze?

Montaż żyrandola a kolorowe oznaczenia – w czym mogą nam pomóc i co zrobić jak ich nie ma?

Podczas zgłębiania wiedzy o procesie instalacji żyrandola warto zatrzymać się na chwilę przy kwestii dotyczącej kolorów kabli i ich znaczenia .

Jak podłączyć żyrandol mając kolorowe kable?

Jeśli zastanawiasz się jak podłączyć żyrandol, kiedy każdy kabel jest innego koloru wiedz, że fakt, ten znacząco ułatwi Ci zadanie. Na początek istotne jest czy zakupiony przez Ciebie żyrandol został wyposażony w kostkę instalacyjną . Jeśli tak – idealna sytuacja, dzięki której proces montażu będzie znacznie szybszy i prosty. Jeśli nie – warto ją zakupić. 

Od czego zaczynamy? Oczywiście od zapoznania się instrukcją producenta. Powinny zostać w niej opisane oznaczenia kolorystyczne – najczęściej stosowane są:

  • kolor brązowy i czarny – oznaczają fazę (L);
  • kolor szary i niebieski – oznaczają kabel neutralny (N);
  • kolor zielono-żółty – oznacza uziemienie i pełni funkcję ochronną przed porażeniem prądem (PE).

Innym symbolem jest koło z narysowanym w środku znakiem “X”, który oznacza żarówkę. Podczas montażu żyrandola musisz połączyć kable o takich samych kolorach .

Montaż żyrandola – jak zrobić to dobrze?

Betonowa lampa wisząca w stylu industrialnym podkreśli charakter każdego wnętrza. To idealna forma praktycznej dekoracji.

Jak podłączyć żyrandol gdy wszystkie kable są tego samego koloru?

Montaż lampy jest znacznie bardziej czasochłonny i skomplikowany gdy mamy dostęp do kabli, które są w tym samym kolorze. Jak zamontować żyrandol w tej trudnej sytuacji? Niezbędne jest ustalenie, które z kabli są fazowe , czyli najprościej mówiąc, przewodzą prąd. Można to zweryfikować poprzez włączenie zasilania i wykorzystanie miernika prądu . Gdy ta zagadka zostanie już rozwiązana, zaleca się oznaczenie kabli kolorową taśmą. Dalszy etap prac wygląda tak samo jak w poprzednim przykładzie.

Jak wygląda montaż żyrandola w przypadku 1, 2, 3, 4 lub 5 żarówek?

Ilość żarówek jest istotna zarówno podczas dokonywania wyboru oświetlenia, jak i decydowania się na montaż żyrandola. Jak wygląda proces instalacji w poszczególnych wariantach?

Jak podłączyć żyrandol na 1 żarówkę?

Im mniej punktów świetlnych tym prostsze zadanie, zatem jak podłączyć żyrandol na 1 żarówkę? W sytuacji gdy mamy dostęp do dwóch kabli, sprawa jest dość oczywista – jeden z nich jest fazowy, a drugi neutralny. Wystarczy podłączyć je do kostki instalacyjnej zgodnie z oznaczeniami . Przewód ochronny powinien zostać przymocowany do obudowy. 

Nieco inaczej należy postępować gdy żyrandol wzbogacony jest o trzy przewody, a my widzimy, że z sufitu wystają aż cztery. W takiej sytuacji dwa kable są fazowe , dlatego Twoim zadaniem będzie sprawdzenie, czy w obu rzeczywiście płynie prąd, a następnie jeden z nich należy dokładnie zabezpieczyć taśmą izolacyjną .

Montaż żyrandola – jak zrobić to dobrze?

Czarna lampa z dwiema mlecznymi kulami to idealny przykład rozwiązania, które nie tylko dostarcza sporą ilość światła, ale i prezentuje się bardzo oryginalnie. 

Jak podłączyć żyrandol na 2 żarówki?

Posiadając wiedzę o montażu żyrandola mającego jedną żarówkę, z łatwością poradzisz sobie także z tym wzbogaconym o dodatkową. Kable należy połączyć według odpowiadającym im oznaczeniom, a do zbędnego przewodu wykorzystaj taśmę izolacyjną

Jak podłączyć żyrandol – 3 żarówki, 4 lub 5

Jeśli jesteś posiadaczem żyrandola, który ma 3 żarówki lub więcej, to proces montażu jest zależny od ilości kabli , które wystają z sufitu. 

Pierwsza sytuacja – gdy mamy dwa kable należy połączyć przewody fazowe z odpowiadającym im kablem fazowym, i na tej samej zasadzie postępujemy z neutralnymi. Pamiętaj, że w tym przypadku wszystkie punkty świetlne będą świeciły się w tym samym czasie.

Druga sytuacja – gdy  mamy trzy kable , konieczne jest ustalenie, jakie one są. Istnieją dwie możliwości:

  • kabel fazowy, ochronny i neutralny;
  • kabel neutralny i dwa fazowe.

Jeśli w naszym przypadku mamy do czynienia z drugą opcją jesteśmy w stanie zamontować oświetlenie w taki sposób, aby wszystkie żarówki nie świeciły jednocześnie . Jak to zrobić? Kilka kabli fazowych pochodzących z żyrandola mocujemy z jednym kablem sufitowym, a kolejnych kilka z drugim. Przewód neutralny bezwzględnie musi zostać połączony z odpowiadającym mu innym przewodem neutralnym.

Montaż żyrandola – jak zrobić to dobrze?

Industrialny/loftowy żyrandol z 6 punktami świetlnymi i ze swoim nowoczesnym designem świetnie sprawdzi się w salonie lub w jadalni.

Po takiej dawce wiedzy podłączenie żyrandola staje się niezwykle prostym zadaniem, do którego sprostania nie musimy posiadać żadnych specjalistycznych kwalifikacji . W takim razie nie zostało Ci nic innego jak wybrać idealne oświetlenie, aby móc cieszyć się z efektów własnej pracy  – sklep z lampami ePlafoniera.

Wybrane dla Ciebie

Ostatnio oglądane