Odpowiednie rozplanowanie oświetlenia w kuchni to klucz do przytulnego i funkcjonalnego wnętrza
Będąc na etapie wykończenia domu czy dopiero zaczynania remontu, niezwykle ważnym etapem jest rozplanowanie oświetlenia w kuchni. To nic dziwnego w końcu wykonuje się w niej mnóstwo codziennych prac, które byłyby nie lada wyzwaniem, nie mając dostępu do odpowiedniego poziomu światła. Wydawać by się mogło, że to dość proste do wykonania zadanie, jednak niezupełnie. Zanim udasz się na zakupy, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami, dzięki którym zadbasz nie tylko o bezpieczeństwo domowników, ale także stworzysz funkcjonalne, przytulne i estetyczne dla oka wnętrze.
Jak prawidłowo zaprojektować oświetlenie w kuchni, czyli o tym co może mieć znaczenie
Planowanie oświetlenia w kuchni powinniśmy rozpocząć od stworzenia wstępnego projektu pomieszczenia z uwzględnieniem wszystkich mebli oraz rzeczywistym rozmieszczeniem okien. Im mniej światła dziennego będzie docierać do wnętrza, tym więcej lamp będziemy potrzebować. Nawet zastosowana kolorystyka ma w tym przypadku ogromne znaczenie, w końcu nowoczesne kuchnie urządzone w ciemnej palecie barw, pomimo że z oświetleniem dekoracyjnym będą się prezentować niezwykle elegancko, to bez intensywnego światła zadaniowego przygotowywanie posiłków byłoby niemalże niemożliwe, a przynajmniej bardzo uciążliwe.
Z tego względu warto wypunktować na kartce wszelkie aspekty, które mogą w jakikolwiek sposób mieć znaczenie przy wyborze kuchennego oświetlenia, nie zapominając o m.in.: wielkości pomieszczenia, otwartej przestrzeni, ilości szafek, wyspie kuchennej, a także umiejscowieniu blatu roboczego. Faktem jest, że znacznie ciężej jest funkcjonalnie zaplanować małą kuchnię, nie mówiąc już o stworzeniu projektu jej oświetlenia, dlatego wszystkich zainteresowanych zgłębieniem wiedzy na ten temat zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu “Oświetlenie w małej kuchni w bloku”.
Lampa "Białe kule na listwie od Ummo" świetnie spisze się zarówno w roli centralnego oświetlenia, jak i tuż nad stołem czy wyspą kuchenną.
Jak rozmieścić światła w kuchni uwzględniając przy tym istniejące strefy?
Skoro już wiesz ile kwestii, może mieć znaczenie, aby w pełni przemyślenie rozmieścić oświetlenie w kuchni – przyszedł czas, aby omówić jakie strefy się w niej znajdują.
Strefa centralna – główne światło w kuchni
Zaczniemy od oświetlenia ogólnego, które uważane jest za najważniejsze z uwagi na doświetlanie niemalże każdego zakątka pomieszczenia. Jego rolę najczęściej pełnią lampy sufitowe, ponieważ wzbogacone o żarówki charakteryzujące się dużą mocą, stwarzają idealne warunki, aby przygotować posiłek, posprzątać czy rozpakować zakupy na swoje miejsce. W tym przypadku oświetlenie mocowane jest na środku pomieszczenia, stąd również nazwa strefy. W tej roli sprawdzą się zarówno wiszące lampy, żyrandole, jak i plafoniery.
Podczas dokonywania wyboru nie w sposób przejść obojętnie obok finansów. W końcu zakup oświetlenia jest długoterminową inwestycją, a korzystanie z niego często wiąże się z dość wysokimi rachunkami za prąd – i na to jest rada. Coraz częściej wybieraną alternatywą są lampy LED, które nie pobierają aż tyle mocy co pozostałe i dzięki temu starczają nam na dłużej. Może być ekonomiczne i ekologiczne.
Rozmieszczanie światła w kuchni nad stołem i wyspą kuchenną
Pewną nowością dla wielu osób może okazać się fakt, że coraz częściej rezygnuje się z montowania oświetlenia centralnego, wybierając zamiast niego lampy skierowane na stół lub wyspę kuchenną. Największą zaletą tego rozwiązania jest uniknięcie zbyt dużej ilości lamp na suficie, natomiast wadą może być poziom światła, który nie jest tak mocno rozproszony jak w poprzednim przykładzie.
Propozycja światła w kuchni nad stołem
Stół jest meblem, który w pewnym sensie łączy członków rodziny, w końcu to przy nim spędza się wspólnie czas i konsumuje przygotowane pyszności. W mało których wnętrzach stoi on bezpośrednio na środku pomieszczenia, najczęściej ustawiany jest przy którejś ze ścian lub w pobliżu okna. Z tego względu w praktyce świetnie sprawdzi się wisząca lampa umieszczona bezpośrednio nad nim. Warto mieć na uwadze, żeby nie zwisała niżej niż 50 cm nad blat, w innym razie może powodować dyskomfort i oślepiać domowników, którzy będą z niego korzystać. Ten sposób rozplanowania oświetlenia w kuchni jest najlepszy gdy jesteśmy posiadaczami niewielkich stołów lub tych wyróżniających się okrągłym kształtem.
W przypadku prostokątnego mebla dedykowanego dla większej liczby osób w praktyce mogą się lepiej sprawdzić się nieduże lampy wiszące bądź punktowe – praktycznie i bardzo klimatycznie. Zatem jak rozmieścić halogeny na suficie w kuchni? Rada jest krótka, ale konkretna, powinno być równomiernie i adekwatnie do zaleceń producenta. Przykładowo mówi się, że byłoby najlepiej, aby jeden metr kwadratowy w kuchni przypadało około 200-400 lumenów. To jaką moc emituje dane źródło, należy sprawdzić na opakowaniu produktu.
Biała lampa sufitowa Bot w formie tuby to proste i praktyczne rozwiązanie, zarówno do wielometrażowych pomieszczeń, jak i tych małych. Ilość emitowanego światła zależy w dużej mierze od tego, jaką ilość punktów świetlnych zamontujemy.
Jakie jest najlepsze oświetlenie do kuchni nad wyspę kuchenną?
Wyspa kuchenna najczęściej praktykowana jest w otwartych i dość pomieszczeniach, ale także w tych niewielkich, w których pełni funkcję miejsca do spożywania posiłku, jak i jego przygotowywania. W tym przypadku można doświetlić blat w ten sam sposób co stół, natomiast z drobną różnicą. Przy wyspie znacznie częściej będziemy przebywać na stojąco, dlatego lampa nie powinna być umieszczona niżej niż 80 cm nad nią.
Mając wielometrażową kuchnię, nie wybieraj oświetlenia wyspy kuchennej kosztem centralnego światła. Obecność obu znacząco poprawi panujący we wnętrzu klimat i sprawi, że pomimo rozmiarów, będzie znacznie przytulniej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak oświetlić wyspę kuchenną przeczytaj nasz artykuł – Oświetlenie nad wyspę kuchenną - jak zaplanować?
Złoty kryształowy żyrandol czteropiętrowy idealnie wkomponuje się w każdą elegancką kuchnię – nadając jej charakteru i zwiększając poziom satysfakcji już z samego faktu przebywania w niej.
Inne zadaniowe światła w kuchni – strefa robocza
Prawidłowe oświetlenie w kuchni nie obejdzie się bez rozplanowania dostępu do jego źródła podczas wykonywania codziennych domowych prac. Tak jak nieodpowiednia lampa przy stole nie wpływa znacząco na nasze bezpieczeństwo, tak przy blacie roboczym lub nad kuchenką stanowi ona znacznie większy problem.
Zlewozmywak i blat roboczy – odpowiednie światła w kuchni to wyższy poziom bezpieczeństwa
I tym razem musimy wrócić do kwestii dotyczącej rozmieszczenia kuchennych mebli – zatem jak sam widzisz, tworzenie listy istotnych aspektów mogących mieć wpływ na oświetlenie jest niezwykle ważne i często potrzebne. Kuchnia pozbawiona wiszących szafek może zostać wzbogacona o halogeny. Ich sporą zaletą jest możliwość ustawienia kierunku padania światła, a tym samym jesteśmy w stanie doświetlić strefę roboczą. Jak rozmieścić halogeny w kuchni? Przyjęto, że jeden punkt świetlny przypada na 50 cm blatu.
Gdy posiadamy również szafki wiszące, bardzo praktycznym rozwiązaniem będzie zamontowanie oświetlenia tuż pod nimi. W zależności od naszych preferencji i upodobań można wybrać coś funkcjonalnego i dekoracyjnego, czyli na przykład taśmy LED lub punktowe lampy. W ten sposób znacznie łatwiej jest przyrządzać potrawy, ponieważ źródło światła mamy tuż przed sobą i w żaden sposób nie zasłonimy go swoim ciałem.
Przy strefie ze zlewozmywakiem sprawa wygląda identycznie, jedynie tym razem podczas wyboru lampy należy zwrócić uwagę na jej specyfikację techniczną, a dokładnie to czy jest ona wodoodporna. Dzięki temu w razie nieprzewidzianego zachlapania czy zaparowania unikniemy niepotrzebnego stresu związanego z koniecznością jej wymiany.
Czy oświetlenie kuchenki to konieczność?
Żadne projekt oświetlenia w kuchni nie obejdzie się bez zadbania o źródło światła tuż nad kuchenką. Jego brak stanowiłby dla nas spore ryzyko poparzenia i zranienia podczas gotowania, dlatego nie należy tego bagatelizować. Sporym ułatwieniem jest fakt, że praktycznie wszystkie okapy posiadają wbudowane światło. W innym razie wykorzystaj punktowe oświetlenie i skieruj je bezpośrednio na kuchenkę.
Ręcznie wykonywana betonowa nowoczesna lampa wisząca to brakujący element każdej kuchni urządzonej w stylu industrialnym.
Źródło światła w kuchni a energooszczędność
Na tym etapie gdy już opracowaliśmy, ile punktów świetlnych potrzebujemy pora najwyższa, aby powrócić do kwestii oszczędności. Dziś niemalże każdą lampę możemy wzbogacić o energooszczędną żarówkę. Więc dlaczego mielibyśmy z tej możliwości nie skorzystać? Do centralnej strefy najczęściej wybierane są te o barwie 3000-4000 K, ponieważ charakteryzuje się naturalną barwą, a tym samym pomieszczenie staje znacznie przytulniejsze, co jest niezwykle ważne podczas odpoczynku i spożywania w rodzinnym gronie posiłku. W przypadku stref roboczych warto sięgnąć po żarówkę z zimnym światłem, które pobudzi nas do działania i zwiększy komfort pracy.
Choć przy zakupie jednej lampy różnica w rachunkach może nie wydawać się zbyt duża, tak biorąc pod uwagę, że potrzebujemy znacznie więcej punktów światła w kuchni, to końcowy wynik może być naprawdę szokujący.
Wszystkich zainteresowanych wysoką jakością i estetycznym wykończeniem asortymentu oświetleniowego zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą naszego sklepu z lampami ePlafoniera.